W siedzibie przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 w godz. 18.00 – 1.00 łódzki IPN zaprezentuje trzy wystawy poświęcone tematyce II wojny światowej:

„Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w latach II wojny światowej”, która ukazuje zbrodniczą politykę okupanta niemieckiego realizowaną w trakcie wojny na obszarze województwa łódzkiego w granicach z sierpnia 1939 r.

„Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury” (fragment 1939-1945), która składa się z poszczególnych paneli, z których każdy opowiada o tym, co wydarzyło się w ciągu roku.

„Powstańcze biografie – łódzkie echa powstania warszawskiego” – ekspozycja zbudowana jest z 20 biogramów łodzian, którzy walczyli i ginęli w powstaniu warszawskim, oraz tych byłych powstańców, którzy po wojnie osiedlili się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

Odwiedzający IPN będą mogli wziąć udział w quizie o historii Polski w latach II wojny światowej z licznymi nagrodami. Miłośnicy gier planszowych zaprezentują swoje umiejętności w rozgrywkach w gry edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej: puzzle „IV rozbiór Polski”, „Awans” i „Pamięć ‘39”, a w kąciku dla najmłodszych zademonstrujemy grę „Polak Mały”, gdzie gracz za pomocą puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w memory – zapoznaje się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.

Ciekawym przedsięwzięciem będzie również pokaz techniki sitodruku (wydruki będą nagrodą za udział we wcześniej wspomnianym quizie historycznym).

Ponadto przewidujemy w sali czytelni pokaz filmów dokumentalnych: „Children in refuge”, „Dzieci” oraz „Aus Lodz wird Litzmannstadt”.

Podobnie, jak w poprzednich latach, stałym punktem spotkania będzie kiermasz publikacji IPN.

Pion archiwalny łódzkiego Oddziału IPN zaprezentuje stałą wystawę „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. Jak co roku, będziemy mieli przyjemność zaprosić gości do zwiedzania archiwum historycznego IPN, w którym obok materiałów organów bezpieczeństwa PRL, będą prezentowane ciekawsze dokumenty wytworzone przez aparat represji III Rzeszy Niemieckiej, np. akta Tajnej Policji Państwowej Oddział w Łodzi (Gestapo) oraz fotografie stereoskopowe z okresu okupacji niemieckiej. Ponadto pracownicy pionu archiwalnego będą demonstrować techniki konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Tradycyjnie będzie uruchomiony również punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.