Galeria FF zaprasza na wernisaże w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18, Łódź).

Godz. 16.30 Krzysztof Racoń „Rura” (Galeria Stara na III p.)

„Rura” to naziemny, kilkukilometrowy, ogromnych rozmiarów taśmociąg, którego bieg zaczyna się przy stacji przeładunkowej rudy żelaza, a kończy się na terenie Huty Katowice. Przecina lasy, drogi, biegnie ponad polami, wreszcie na krótkim odcinku przebiega ponad małym miasteczkiem, którego nazwę trudno wymówić i zapamiętać.

Godz. 17.00 BZW BK „Press Foto 2015” (Galeria Nowa na II p.)

Nagrodzone w tym roku zdjęcia to unikatowy przekrój różnorodnych obrazów z Polski i świata. Pokazują one dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami, konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii, Warszawę widzianą z wnętrz budynków przez pryzmat reklam wielkoformatowych. Co je łączy? Realizowana z pasją misja uchwycenia ulotnego fragmentu rzeczywistości.

Godz. 17.30 Tomasz Lazar „Dzieci Syberii” (Galeria FF na I p.)

„Ocean zagłady i nieludzkiego życia. Wydobyć się z tej topieli, otchłani wspomnień...”. Oto świadectwa dorosłych, którzy jako dzieci przetrwali okrucieństwo zesłania. „Tę Syberię, to człowiek nosi w sobie...”.

Godz. 18.00 Karolina Jonderko „Zaginieni” (Galeria Imaginarium na parterze)

„Zostawili porozrzucane ubrania, niezasłane łóżka, otwarte książki, wyłączony telewizor. Tak, jakby za chwilę mieli wrócić. Zostawili swoje pokoje nieprzygotowane na pustkę”.

Karolina Jonderko przejechała 7.200 km na terenie całego kraju, aby odwiedzić ich domy. W czasie każdej wizyty fotografowała pokoje zaginionych za zgodą ich rodzin. Fotografowała też portrety zaginionych osób, które pozostały w ich domach.