Z tej okazji MMP zaprasza 30 stycznia na projekcję filmu pt. „Olimpijka z Pabianic” autorstwa Ireneusza Jarzyńskiego. Pokazowi będzie towarzyszyć promocja książki "Królowa dysku" i spotkanie z jej autorem, Piotrem Kuropatwą. Start o godzinie 16.00 w sali kominkowej „zamku”.

Placówka informuje, że liczba uczestników i zasady sanitarne zostaną dopasowane do aktualnych wytycznych.

Co jeszcze obejrzymy?

W naszym muzeum - do końca lutego - można również zapoznać się z nową wystawą - "Nie ma wolności bez solidarności. NSZZ Solidarność w Pabianicach 1980-1989."
Ekspozycja prezentuje przebieg wydarzeń lat 80. zarówno na terenie kraju, jak i samych Pabianic. Są to zarówno informacje o postępowaniu władz państwowych, działaniach „podziemia solidarnościowego”, jak i sytuacji społeczno-gospodarczej, która doprowadziła do wybuchu strajków w lecie 1980 r., narodzinach i rozwoju niezależnego ruchu związkowego, a w efekcie do wprowadzenia stanu wojennego.

- Pokazujemy inicjatywy społeczne rodzące się pod skrzydłami „Solidarności”: protesty i demonstracje uliczne, podziemną działalność - społeczną, polityczną, kulturalną i religijną, nielegalny ruch wydawniczy – wymienia Piotr Poreda z naszego muzeum. - Wśród prezentowanych materiałów znajdziemy zarówno te wytworzone przez władze państwowe, jak i te powstałe w tzw. „drugim obiegu”.

Dodatkowym atutem ekspozycji jest bogata ikonografia dokumentująca opisane wydarzenia.