W Warsztacie Terapii Zajęciowej istnieją pracownie, w których uczestnicy mają terapię poprzez sztukę.

– Praca w pracowniach: plastycznej, artystycznej i makramy rozwija zdolności i wyobraźnię, stymuluje rozwój psychoruchowy oraz sprawność manualną. Zajęcia mają też za zadanie pomóc uczestnikom w wyrażeniu przeżyć i emocji – wyjaśnia Agnieszka Jaksa, szefowa WTZ. – Efektem ich pracy są niesamowite obrazy, które pragniemy przedstawić Państwu, organizując tę niezwykłą wystawę.

Podczas wernisażu, 5 grudnia (czwartek) w godz. 17.00-19.00 w domu kultury „Barak” (ul. Bracka 27a) będzie możliwość kupienia obrazów. Wystawa będzie dostępna do 17 grudnia.

– Wernisaż to okazja do tego, by spojrzeć na ludzi i świat z innej perspektywy, bo oczami naszych podopiecznych – dodaje Jaksa. – Dla nich ta wystawa jest ogromnym przeżyciem, mogą pokazać siebie i swoje umiejętności, zostać dostrzeżonymi i docenionymi. Ważne jest również samo spotkanie i rozmowa z mieszkańcami naszego miasta.

Dodatkowo, od 16 do 18 grudnia w Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68) odbędzie się kiermasz świąteczny. Będzie można kupić ozdoby świąteczne oraz stroiki wykonane ze sztucznych, niepotrzebnych już choinek przyniesionych przez mieszkańców Pabianic. Dochód  ze sprzedaży produktów przeznaczony jest na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną uczestników.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w 1996 r. Od poniedziałku do piątku na zajęciach w nim spotyka się kilkadziesiąt osób, głównie niepełnosprawnych intelektualnie. W pracowniach: krawieckiej, plastycznej, dziewiarskiej, gospodarstwa domowego oraz stolarskiej rozwijają swoje zdolności i uczą się funkcjonować w społeczeństwie. Podopieczni WTZ mają też zajęcia fizyczne, z psychologiem, muzyczne i trening ekonomiczny. Wielokrotnie w ciągu roku organizują przedstawienia i koncerty, wystawy, kiermasze swoich prac, wycieczki, rajdy i spotkania z książką.