Zespół Quinteto el Tango powstał z ich miłości do muzyki. To połączenie pracy zawodowej i ogromnej pasji. Kwintet tworzą: Ewa Kaczmarek-Lewera (fortepian), Rafał Rydyger (skrzypce), Jacek Matuszewski (gitara), Bartłomiej Dyner (kontrabas), Maciej Ćwikliński (akordeon). Wszyscy są nauczycielami w Pabianickiej Szkole Muzycznej. Założenie zespołu to pomysł obecnego lidera, Maćka.

Grają tango nuevo, czyli gatunek łączący elementy jazzu i muzyki poważnej. To stosunkowo młoda muzyka, bo powstała w XX wieku. Dlaczego akurat tango?

- Kiedyś Maciek prowadził wykład i koncert związany z Astorem Piazzollą, twórcą tango nuevo. Wtedy właśnie zrodziła się ta inicjatywa – tłumaczy Rydyger. - Nie jest to typowe tango. Utwory Piazzolli są bardzo nietuzinkowe, niełatwe i pełne emocji – wyjaśnia. - Dojrzewaliśmy do tej muzyki, poznawaliśmy ją.

Zespół powstał niecałe trzy lata temu, ale plany już ma ambitne. 20 lutego we współpracy z Radiem Łódź muzycy nagrywali płytę. Będzie ona dostępna w internecie. Dotąd pedagogów mogliśmy zobaczyć na koncertach w Pabianicach, w Domu Kultury w Ozorkowie i podczas jubileuszu PSM w Zgierzu.

W ich repertuarze można usłyszeć utwory Piazzolli: „Cztery pory roku”, „Concierto para quintetto”, „Milonga del angel”, „Libertango”. Artyści nie poprzestają tylko na odtwarzaniu utworów znanych kompozytorów.

- Aranżujemy też w tym stylu stare przedwojenne utwory Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego – mówi opiekun zespołu.

W repertuarze znajdzie się też jedno tango autorstwa współpracującego z zespołem Michała Makulskiego.

Zespół stara się dużo koncertować. I choć na razie występy nie przynoszą zysków, nie to jest dla nich najważniejsze.

- Może kiedyś będą z tego pieniądze. W centralnej Polsce nie ma za dużo zespołów tego typu – mówi Rydyger. - Natomiast zaczyna rosnąć zainteresowanie tą muzyką. Nam jednak zależy przede wszystkim na przyjemności, jaką z tego czerpiemy i ciągłym rozwijaniu swoich umiejętności.

Muzycy twierdzą, że choć każdy z nich ma inny charakter, doskonale się uzupełniają. Wspólne koncertowanie to dla nich ogromna frajda. Bo jak powiadają Argentyńczycy...

- Tango to życie i nierozerwalnie związane z nim emocje, pasje, namiętności, nastroje, porażki, troski czy upadki – zapewniają.

 

Więcej informacji o zespole można znaleźć na stronie: http://www.quintetoeltango.pl