Wystawę prac Norberta Hansa MMP zorganizowało w czerwcu. Nie był to koniec niespodzianek od muzealników. Na ich wniosek 75-letni pabianiczanin otrzymał zaszczytne odznaczenie, przyznawane przez Ministra Kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Podczas wernisażu „Miniatur” Hansa chwalił jego przyjaciel, Andrzej Owczarek.  

– Norbert ukształtował setki osób. Z jego pracowni wyszło ponad 200 osób, które potem ukończyły Akademię Sztuk Pięknych – mówił polityk. – Jest dobrym człowiekiem. Przekazuje to dobro w sposób autentyczny. Zawsze pomagał bezinteresownie.

Od otwarcia wystawy minęło pół roku. W sobotę, 7 grudnia o godz. 15.30 w sali kominkowej na Zamku (Stary Rynek 1) zaplanowano imprezę z okazji jej zakończenia (co prawda, obrazy będzie można jeszcze oglądać do 31 grudnia). Koncert da wtedy Tomasz Walczak, który zagra na pianinie standardy muzyki jazzowej.

A co zobaczą na wystawie ci, którzy jeszcze jej nie widzieli? Sporą część wystawy stanowią tworzone przez Hansa kartki świąteczne, bożonarodzeniowe i wielkanocne. Są to prace niewielkich rozmiarów, wykonywane głównie techniką akwaforty i suchego tłoku. Artysta inspirował się mitologią grecką, twórczością ludową i Biblią. Wśród miniatur mamy też olejne obrazy z minionych trzech lat. Pojawiają się na nich pejzaże w kolorach złota i indygo.

Norbert Hans urodził się w Pabianicach w 1944 roku. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego, maturę zdał w 1963 roku. Następnie ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od wielu lat prowadzi pracownię plastyczną, w której między innymi przygotowuje przyszłych kandydatów na kierunki plastyczne. Tworzy grafiki, obrazy, zajmuje się tkaniną artystyczną. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i w muzeach w Polsce, Europie, Azji i obu Amerykach.

Za zasługi dla Pabianic w roku 2008 otrzymał tytuł honorowego Obywatela Miasta Pabianic.