Życie jest krótkie, sztuka wieczna

Europejski Park Rzeźby A&A w Pabianicach przy ul. "Grota" Roweckiego 8a zaprasza do podziwiania odnowionych rzeźb Tomasza Koclęgi, artysty tworzącego na terenie całego świata.

Rzeźby są częścią stałej ekspozycji parkowej. Pierwsza z nich powstała w trakcie II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, goszczącego między innymi artystów ze Stanów Zjednoczonych i Peru w 2012 roku. Druga stanęła obok rok później, dopełniając kompozycję. Obecnie na terenie Pabianic znajduje się ich osiemnaście. W tym roku po raz pierwszy autorskiej renowacji i konserwacji prac podjął się sam artysta. Plenerowe dzieła były przez kilka lat wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych, w tym wichur. Pokryły się naturalnym osadem. Prace renowacyjne trwały od 13 sierpnia. Rzeźby trzeba było zdemontować i oczyścić wodą pod wysokim ciśnieniem, zeszlifować poprzednią powłokę, odtworzyć ubytki i naprawić uszkodzenia. W dalszej kolejności pokryto je warstwą laminatu, żelkotu poliestrowego oraz topcoatem poliestrowym. Na koniec z powrotem zamontować przy drzewach. Odnowione dzieła w nienaruszonym stanie powinny przetrwać co najmniej kolejną dekadę. Była to największa renowacja przeprowadzona w tym roku w Europejskim Parku Rzeźby A&A, ale nie jedyna. W lipcu zespawano pęknięcia w aluminiowej rzeźbie Jimmy’ego Dahlberga ze Szwecji – „Nowej Energii” oraz oczyszczono i przemalowano "Falę" autorstwa Craiga Ushera z USA.

O autorze

Tomasz Koclęga urodził się w 1968 roku w Zawierciu. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie wykłada rzeźbę. W dorobku posiada liczne rzeźby zainstalowane na stałe w przestrzeniach publicznych w USA, Republice Czeskiej, na Litwie i w Polsce. Swoją wizję wyraża, najczęściej kreując zdeformowane białe postacie nieposiadające głów lub rzeźby przedstawiające wyłącznie głowy ludzkie.

- W moich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań i emocji. W ,,poetyckich formach” - przedstawianych nie wprost – szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują - opowiada autor.

Do ostatnich prezentacji należą między innymi: „Inner dimensions” w Oxfordzie, „Bliskość” w Bratysławie, „Dotyk” w Nayoro w Japonii, „Gniazdo” w Zawierciu czy „Samotność” w Harbinie w Chinach. Zrealizował ponad 45 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od kilku lat w obszarze twórczych poszukiwań Koclęgi znalazły się również mniejsze prace z brązu, eksponowane w wielu krajach na całym świecie. Jest również liderem i założycielem zespołu Snow Art Poland, który od 2014 roku realizuje rzeźby w śniegu i uczestniczy w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach tego typu na świecie, zdobywając liczne nagrody.

Odnowiony cykl „Wtulonych” można podziwiać od 23 sierpnia. To nie jedyne rzeźby Tomasza Koclęgi w Europejskim Parku Rzeźby A&A. W ramach rocznej wystawy czasowej, od czerwca w naszym mieście można obejrzeć „Refleksję” – dzieło przedstawiające stylizowaną głowę ludzką do połowy zatopioną w wodzie.

Europejski Park Rzeźby A&A

Miejsce to powstało w samym centrum Pabianic z inicjatywy Anny i Arkadiusza Majsterków już w 2011 roku. Jest wyjątkowe jak na skalę Polski. Lokalizacja w sercu miasta sprzyja udostępnieniu sztuki szerokiemu gronu odbiorców. Najgęściej zaludnione dzielnice, pole golfowe, park miejski, a od czerwca 2019 roku nowe centrum handlowo-rozrywkowe Tkalnia - to najbliższe sąsiedztwo parku rzeźby. Całość sprawia, że w nowoczesnym społeczeństwie sztuka staje się częścią codziennego życia mieszkańców miast. Wystawa rzeźb artystów pochodzących z całego świata dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok.