Zobaczymy na niej zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych i wspomnień pracowników. Wystawa ukazuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS-u na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym roku będzie kończył 85 lat.

- Z historią ZUS-u związanych jest wiele ciekawostek, które nie wszystkim są znane – zapewnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Zapewne niewiele osób wie, że jest taki okres w historii zakładu, kiedy ZUS nie istniał, a jego obowiązki przejęły związki zawodowe.

Oprócz tego dowiemy się, że kiedy tworzył się system ubezpieczeń społecznych w Europie, Polska była jeszcze pod zaborami i w każdym z nich sprawa ubezpieczeń wyglądała inaczej. Dopiero w 1934 r. ubezpieczenia na terenie Polski zostały scalone tzw. ustawą scaleniową. Właśnie wtedy na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego powołano do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wystawa zostanie otwarta 20 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00 przed Urzędem Miejskim w Pabianicach (ul. Zamkowa 16). W otwarciu weźmie udział Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.