Na liście jest Andrzej Pietrzak, ubiegłoroczny najszybszy pabianiczanin, który w klasyfikacji generalnej na 1.000 zawodników zajął 8. miejsce. Pobiegnie też najszybsza pabianiczanka – Zuzanna Mokros (34. w klasyfikacji generalnej i 2. wśród kobiet). Wielką niespodzianką jest udział w naszym półmaratonie Artura Kozłowskiego, mistrza Polski w maratonie. Piszemy o tym TUTAJ.

8. Pabianicki Półmaraton wystartuje 8 kwietnia o godz. 11.00 z boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Grota-Roweckiego 3). Jeszcze dziś i jutro można się na niego ZAPISAĆ. Jak co roku, sportowcy pobiegną ulicami: Kilińskiego, Zamkową, Warszawską, Rzgowską, Hubala, Południową, Graniczną, 20 Stycznia, Rydzyńską, następnie przez Rydzyny, Jadwinin, Bychlew i Jutrzkowicką do mety na stadionie przy Kilińskiego. Równocześnie będzie trwał bieg na 5 km. Biegacze, którzy wybiorą krótszą trasę, odłączą się od półmaratonu na ulicy Warszawskiej – skręcą w 3 Maja, dalej pobiegną ulicami Skargi, Grobelną i Kilińskiego do mety na stadionie.

Czy znów wygra przyjezdny?

Podczas ubiegłorocznego wyścigu pierwszy na mecie zameldował się Sergii Okseniuk z Ukrainy. W tym roku również biegnie. Czy znów zwycięży? W latach wcześniejszych też wygrywali Ukraincy – Pawel Olijnyk (2016 r.) i Bogdan Semenovych (2015 r.).

Na liście startowej (w półmaratonie i biegu na 5 km) jest kilkanaście nazwisk zawodników spoza Polski. Są to: Yury Kaptserau z Białorusi, Krum Krumov z Bułgarii, Bonaventure Noussi z Kamerunu, Przemysław Panaszewski z USA, Krzysztof Richter z Niemiec, oraz Maryna Nemczenko, Roksana Okseniuk, Sergii Okseniuk, Natalija Semenovych, Oleksandr Holownitskyi, Mykhaylo Iveruk, Ihor Okilka i Ruslan Pecznikow, Viktor Starodubtsev, Nataliya Yakimovicz, Pavlo Stepanenko z Ukrainy.

Gdzie będą nocować?

- Od wielu lat biegacze z Ukrainy podczas półmaratonu przebywają w hotelu „Włókniarz” - wyjaśnia Łukasz Ścibut, organizator PP ze Stowarzyszenia „Wszystko gra - Pabianice”.

Oprócz lokalnych biegaczy i zawodników nordic walking, pojawią się sportowcy m.in. z: Łodzi, Świnoujścia, Sieradza, Tuszyna, Torunia, Dłutowa, Bydgoszczy, Bełchatowa, Otwocka, Grudziądza, Kalisza, Katowic, Tarnowskich Gór, Wrocławia, Warszawy, Łęczycy i wielu wielu innych.

Najstarszy zawodnik ma 81 lat

Władysław Angiel z Bydgoszczy zaczął biegać dopiero 11 lat temu, gdy skończył… 70 lat. W ubiegłorocznym Półmaratonie Pabianickim również pobiegł. Pokonanie niemal 22 km zajęło mu 2 godziny 22 minut i 22 sekundy. Czy uda mu się pobić ten rekord? Trzymamy kciuki! W kat. M70 (czyli mężczyzn po 70. roku życia) będzie się ścigał z 6 panami. W K70 nie biegną żadne panie, a w kat. K60 – tylko trzy. Oczywiście te statystyki mogą się jeszcze zmienić, ponieważ zapisy na półmaraton trwają. Do końca marca koszt wzięcia w nim udziału  to 100 zł, a 7 kwietnia i w dzień startu – 120 zł.

Po raz 8. w 8. Pabianickim Półmaratonie biegnie Piotr Adamczyk ze Świnoujścia. Startuje również Andrzej Dominiak z Łodzi (kat. M60), który ma już na koncie 43 maratony. Na starcie w 8. PP zobaczymy też Jana Kapickiego (kat. M60) z Mysłowic, który w 2017 roku przebiegł 21 półmaratonów – w tym jeden w Tel Avivie.

„Zającem” (czyli osobą nadającą tempo podczas zawodów, mającym za zadanie doprowadzić grupę biegaczy do mety w założonym czasie) na czas 2 godziny 10 minut będzie Jacek Slendak - dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Pabianicach.

Pobiegnie też pabianiczanin Radosław Włodarczyk – zdobywca Korony Maratonów Polskich.

Kto zadba o ich bezpieczeństwo?

Asfaltowa trasa, jaką biegną zawodnicy, jest oznakowana i zabezpieczona. Co 5 kilometrów staną punkty z wodą, czekoladą i bananami.    

- Każdego roku do zabezpieczenia trasy biegu potrzeba ponad 100 osób, z czego około 40 to policjanci. Pozostali to Straż Miejska - 15, Ochotnicza Straż Pożarna - 35 i Ochotniczy Sztab Ratownictwa w Pabianicach – 15. Dodatkowo, na trasie znajdują się osoby zajmujące się łącznością – wylicza Łukasz Ścibut.

W czasie biegu ruch samochodowy na ulicach, którymi będą przebiegać zawodnicy, zostanie częściowo wstrzymany. O zmienionej organizacji ruchu piszemy TUTAJ.

Po raz drugi w regulaminie półmaratonu znalazł się zapis, że zawodnicy, którzy zajmą miejsca od 1. do 10. po zakończeniu biegu mogą zostać poddani badaniom antydopingowym.

- Do tej pory w Pabianicach nie było zawodników, których moglibyśmy podejrzewać o zażywanie środków dopingujących. Jednakże w wielu miastach ten problem się pojawia – wyjaśnia Ścibut. - Dlatego zostawiamy sobie możliwość sprawdzenia osób, które w opinii organizatora mogłyby być pod wpływem środków dopingujących.

Tysiak” dla zwycięzcy

W 8. Pabianickim Półmaratonie prawo startu mają osoby, które do 8 kwietnia ukończą 16 lat (osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w półmaratonie wyłącznie za pisemną zgodą rodzica lub prawnego opiekuna). Zawodnicy przed startem muszą zostać zweryfikowani w biurze półmaratonu.

Startujący będą klasyfikowani ze względu na płeć i wiek. Wybrani zostaną też m.in.: najlepszy pabianiczan i pabianiczanka, najlepszy strażak Ochotniczej Straży Pożarnej, najlepszy strażak Państwowej Straży Pożarnej, najlepszy policjant lub pracownik policji, najlepszy strażnik miejski i najlepszy zawodnik nordic walking.

Dla pięciu najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet przewidziano nagrody pieniężne. Wynoszą one: 1. miejsce – 1.000 zł, 2. m – 700 zł, 3. m – 500 zł, 4. m – 400 zł, 5. m – 300 zł. Wszyscy uczestnicy biegu dostaną pamiątkowe medale i pakiety startowe.

Pobiegną też dzieci

Jak co roku, Półmaratonowi Pabianickiemu towarzyszyć będą inne imprezy: Bieg na 5 kilometrów, Bieg na Szpilkach i Pabianicki Półmaratonik.

Ten ostatni to kilka biegów na różnych dystansach, w których mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 6-14 lat. Najmłodsi 6-latkowie (rocznik urodzenia 2012) biegną na dystansie 200 m, 7-8-latkowie (roczniki 2010-2011) również biegną dystans 200 m, 9-10-latkowie (roczniki 2008-2009) -  400 m, 11-12-latkowie (roczniki 2006-2007) - 600 m, a najstarsi uczestnicy 13-14-latkowie (roczniki 2004 -2005) mają do pokonania dystans 800 m.- Półmaratonik to przede wszystkim świetna zabawa. Obok nagród dla 3 najlepszych zawodników w każdej kategorii, każdy z uczestników dostanie koszulkę z logo Półmaratoniku, medal, dyplom i mały poczęstunek – wyjaśnia Bogusława Filipowska, koordynatorka biegu.

- Dodatkowo, wszystkie dzieci, które przyjdą na półmaraton kibicować, mogą skorzystać z bezpłatnego miasteczka zabaw z dmuchańcami, malowaniem twarzy i innymi atrakcjami – komentuje Łukasz ścibut.

Z kolei Bieg na Szpilach to rywalizacja pań ścigających się na dystansie 100 m w butach na co najmniej 7-centymetrowej szpilce o średnicy fleka maksymalnie 1,5 cm. Po raz pierwszy zawodnicy wystartują w Biegu Januszów.

8 kwietnia odbędzie się też Bieg na 5 kilometrów.

Organizatorem Pabianickiego Półmaratonu jest stowarzyszenie "Wszystko gra - Pabianice".