- Swój start potwierdziło 450 zawodników z całej Europy, którzy zanotują ponad 550 startów. Niektórzy będą brać udział w dwóch konkurencjach – mówi Hovhannes Yazichyan, dziesięciokrotny mistrz świata i organizator zawodów. – Wystartuje ponad 200 Polaków, w tym czterech pabianiczan.

Nasi zawodnicy (Yazichyan, Marcin Szemberg, Seweryn Praszkowski i Arkadiusz Redzynia) trenują w jednym klubie: Tytan Team. Dwa razy w miesiącu mają wspólne zajęcia, poza tym przygotowują się indywidualnie. Największe nadzieje na sukces wiążemy z Yazichyanem.

- Ciężko trenuję. Wyjeżdżam na cztery dni na mini-obóz, potem zostaje już ostatnia prosta – mówi nasz mocarz. – Wystartuję tylko w jednej kategorii: masters. Mój występ będzie można obejrzeć ostatniego dnia, w niedzielę.

Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR przy ul. „Grota”-Roweckiego. Będzie tam dziewięć stanowisk w sali rozgrzewkowej i pomost w hali głównej, na którym będą dźwigać mocarze.

- Ruszamy codziennie od godziny 9 rano. Zapraszamy wszystkich miłośników sportów siłowych. Wstęp na zawody jest wolny – informuje Yazichyan.

Nasz mocarz skorzystał z okazji, by wraz z mistrzostwami Europy siłacze uczestniczyli w akcjach dla młodzieży: „WF to podstawa – zwolnienie zła sprawa” oraz „Łączy nas sport, nie narkotyki”.

- Młodzież będzie miała okazję poznać zawodników, którzy wystartują w zawodach. Mistrzowie będą dostępni dla wszystkich chętnych – przyznaje organizator. – W planach mamy wspólny trening crossfitowy i pogadanki o zdrowym sposobie życia.

Na silnych barkach Yazichyana spoczywa organizacja zawodów. Kto mu pomaga? Urząd Miejski w Pabianicach, Starostwo Powiatowe w Pabianicach i Urząd Marszałkowski w Łodzi, ludzie z Heros Team i Pałacu Młodzieży w Łodzi.

- Pomogły mi także pabianickie hotele: Aviator, Sailor i Włókniarz, które specjalnie dla zawodników obniżyły ceny za pokoje – dodaje mocarz. – Chciałbym też podziękować wszystkim, których nie jestem w stanie wymienić z imienia i nazwiska za pomoc i współpracę.

Patronat nad mistrzostwami Europy WPA objęli prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz oraz starosta pabianicki, Krzysztof Habura.

Partnerem imprezy jest Urząd Marszałkowski w Łodzi i  projekt "Promuję Łódzkie".

Oficjalni organizatorzy imprezy to MKS Pałac Młodzieży i Heros Team.

W 2021 roku federacja WPA zorganizuje w Pabianicach mistrzostwa świata.