A jak AWANS

Z promocji do II ligi cieszyli się koszykarze PKK’99, pingpongiści Włókniarza i Burzy Pawlikowice. Z kolei A Klasę na „okręgówkę” zamienili piłkarze GLKS Dłutów. Do ekstraklasy z ŁKS awansował Maksymilian Rozwandowicz, zaś gole Przemysława Kity wprowadziły do I ligi Olimpię Grudziądz. Słowem, działo się.

B jak BAŁAZIŃSKI MARIUSZ

Jego muskuły zna już cały świat. W tym roku prężył je na tyle mocno i wytrwale, że w hiszpańskiej Tarragonie został mistrzem świata w kulturystyce.

C jak CZTERNASTA CZTERDZIEŚCI

O tej godzinie 30 czerwca słońce grzało jak szalone. Na bieżni w Lublinie specjalistki od biegu na 3 kilometry z przeszkodami wystartowały, by bić się o medale młodzieżowych mistrzostw Polski. Z upałem, przeszkodami i szybkimi rywalkami dzielnie radziła sobie nasza Kinga Królik, która przywiozła do domu brązowy medal.

Ć jak ĆWOK

Na takie określenie z pewnością zasłużył bramkarz z Tarnowa, który podczas turnieju w Pabianicach pokazał naszym szczypiornistom goły tyłek. Być może zrobił to przez… zazdrość, bo tarnowianie nie osiągnęli kompletnie nic, a nasi mastersi w tym roku znów zostali mistrzami Polski, a w Turynie na mistrzostwach Europy mastersów, sięgnęli po srebrny medal, ustępując tylko ekipie z Budapesztu.

D jak DUET

Mając w składzie takich zawodników jak Aleks Kowalski i Artur Szymański, sekcja ju jitsu Octopusa może śmiało podbijać krajowe zawody. Chłopaki regularnie meldują się na podium najważniejszych zawodów w kraju, nieraz dzieląc między sobą złote i srebrne medale. Ich postawa nie umknęła trenerom kadry narodowej i nasi wojownicy dumnie chodzą w dresach z orzełkiem na klacie.

E jak EXODUS

Takiego wyjścia piłkarzy z PTC nie pamiętają w 113-letniej historii klubu. Z drużyną Michała Buchowicza pożegnało się latem aż 13 zawodników. Żeby skompletować nowy skład, „fioletowi” szukali graczy ogłaszając pospolite ruszenie na portalu społecznościowym. Udało się jakoś skompletować kadrę, ale jej wyniki są mizerne – jesienią PTC przegrało 13 z 15 ligowych meczów.

F jak FLORECISTKA

Do bogatej kolekcji tytułów i medali, Julia Walczyk dołożyła dwa kolejne „krążki”. Podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Płowdiw lepsza od niej była tylko Francuzka Solene Butruille. Wraz z koleżankami z drużyny wywalczyła brąz. Dwa brązowe medale przywiozła z Igrzysk Wojskowych w Wuhan.

G jak GRUZIN

A dokładnie Giorgi Katanaszwili. Człowiek, który odebrał naszemu zapaśnikowi Michałowi Dybce marzenia o brązowym medalu młodzieżowych mistrzostw Europy. Pabianiczanin przegrał 4:8 walkę o brąz, choć był bliski zwycięstwa – w decydującym momencie Gruzin zdołał się wywinąć z akcji, w której Michał mógł go położyć na plecy.

H jak HISTORYCZNY MOMENT

Po raz pierwszy w historii PKK’99 wywalczyło awans do II ligi koszykówki. Doszło do tego pod czeską granicą, w Raciborzu. W decydującym meczu położyli na parkiecie gospodarzy wygrywając 100:64. Niestety, do Pabianic nie wracał wesoły autokar z koszykarzami. Dlatego, że do Raciborza pojechali własnymi samochodami.

I jak INIEMAMOCNA

Zanim pojechała na uniwersjadę do Neapolu i mistrzostwa Europy do Glasgow, Paulina Piechota wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski w Olsztynie. Zrobiła to w takim stylu, że gdy wyszła z basenu i suszyła włosy, do ściany dopłynęła wicemistrzyni Polski na 800 metrów kraulem. Paulina wyprzedziła ją o 9 sekund, co w pływaniu jest wynikiem… kosmicznym. Na koniec roku z wielką gracją w Ostrowcu Świętokrzyskim ustanowiła dwa nowe rekordy Polski i sięgnęła po trzy złote medale.

J jak JANIK

W tej miejscowości w województwie świętokrzyskim tenisiści stołowi Włókniarza świętowali awans do II ligi. Nasza ekipa wygrała 8:2, a w pierwszym meczu we własnej hali triumfowała 9:1. Awansowali, chociaż w naszej ciasnej sali brakowało nowoczesnego stołu, a pingpongiści na rakietkach mieli stare okładziny.

K jak KEBAB

Właśnie takie danie najczęściej spotykali na mieście zawodnicy z czterech kontynentów, którzy przyjechali do Pabianic na finał Pucharu Świata w mas wrestlingu. Dziwili się, że nie ma w  centrum miasta knajpy, która serwowałaby im swojskie pierogi, kaszankę, czy bigos. Za to Amerykanom przypadły do gustu nasze hot dogi. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

L jak LEGIONISTA

Michał Michalak najpierw został koszykarskim mistrzem Polski z Anwilem Włocławek, potem poszedł do Legii Warszawa, gdzie z miejsca został królem koszykarskiej stolicy. Pabianiczanin bije rekordy punktowe zawstydzając hurtowo sprowadzanych do Warszawy zawodników z USA.

Ł jak ŁUBUDUBU

Dokładnie w taki sposób bili nasi fighterzy podczas gali MMA Real Fight 3. Chłopaki z Pabianic pokazali, że w ich żyłach płynie krew, nie maślanka. Marcin Filipczak na rozprawienie się z rywalem potrzebował tylko 31 sekund, z kolei Andrzejowi Kubasowi rywal stawiał się w oktagonie przez 77 sekund.

M jak MIKST

Klaudia Płusa z Kamilem Markusem sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Polski młodzików w Kędzierzynie-Koźlu. Podopieczni Swietłany Kosenchuk udanie przebijali lotkę, eliminując z rozgrywek kolejne pary. Pogromców znaleźli dopiero w półfinale.

N jak NOMINACJA

Pabianiczanin Paweł Janas znalazł się wśród nominowanych do drużyny stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ostatecznie dla „Janosika” miejsca w najlepszej jedenastce zabrakło. Wśród najlepszych obrońców w historii polskiego futbolu znalazł się także Marek Dziuba, ojciec trenera Włókniarza, Artura.

O jak OBIEŻYŚWIAT

Tenisista Szymon Kielan najpierw został mistrzem Polski juniorów, wygrywając z dwa lata starszymi przeciwnikami. Potem 16-latek rozpoczął wielką podróż po świecie. Grał w Norwegii, Belgii, Algierii, Estonii, Gruzji, Czechach, Japonii, Korei Południowej, Anglii, na Słowacji, Łotwie i Ukrainie. Z Tbilisi i Liverpoolu ma najlepsze wspomnienia – właśnie tam wygrywał turnieje.

P jak PIĘŚCIARZ

Bartosz Stefański (Heros Team) został mistrzem Polski juniorów w boksie. Stało się to w Koninie – nasz Bartek w finale mocnymi ciosami dwa razy powalał na deski Nazara Mykytiuka z Kętrzyna. To pierwszy złoty medal w bokserskich dziejach Herosa.

R jak RTS WIDZEW

Śmiało można powiedzieć, że w 2019 roku klub z Alei Piłsudskiego opanowali pabianiczanie. Najpierw prezesem został Jakub Kaczorowski (już nim nie jest), potem trenerem bramkarzy został Mariusz Jabłoński, a o sile ataku czterokrotnych mistrzów Polski decyduje Przemysław Kita.

S jak SOSNOWIEC

W mieście nad Brynicą swoją przygodę z play-off zakończyły pabianickie koszykarki. Potem postanowiliśmy wziąć na Sosnowcu wielki odwet. Najpierw wyciągnęliśmy z Zagłębia Aleksandrę Dziwińską, Małgorzatę Zuchorę i Weronikę Telengę, a potem bezlitośnie spraliśmy sosnowiczanki we własnej hali, rozgrywając najlepszy mecz od kilku lat!

Ś jak ŚWIETNA WIADOMOŚĆ

Księgowa PTC zacierała ręce na myśl o tym, że do klubowej kasy wpadnie 5.000 złotych. Tyle bowiem za zdobycie wojewódzkiego Pucharu Polski otrzymały zawodniczki PTC Pabianice. To pierwszy triumf w historii kobiecego futbolu nad Dobrzynką. A może być jeszcze lepiej, bo „Perełki” są liderkami III ligi po rundzie jesiennej.

T jak TALENTY

Nasze najmłodsze koszykarki nie miały sobie równych w województwie. Swoje kategorie wiekowe wygrywały 11, 12 i 14-latki. Te ostatnie pod wodzą Marzeny Głaszcz zostały piątą drużyną w Polsce. Gratulujemy!

U jak USA

Właśnie ten kraj postanowiła reprezentować Aleksandra Shelton (Socha), utytułowana szablistka z Pabianic. 37-latka wyrwała się z polskiego szermierczego piekiełka i dumnie walczy pod amerykańską flagą. Niestety, amerykański sen pabianiczanki zakłócili mściwi polscy działacze, domagając się haraczu za zmianę obywatelstwa, a potem blokując jej start na olimpiadzie w Tokio.

V jak VAN DYK BEN

Jedna z najbardziej tajemniczych historii minionego roku. Jak biegacz z dalekiego RPA znalazł się w parku Wolności i wystartował w pabianickim parkrun? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że styczniowa pogoda niezbyt mu sprzyjała, bowiem zajął w biegu przedostatnie miejsce.

W jak WUJEK

Czyli Tomasz „Wujek” Piwowarski, trener ju jitsu w Octopusie. Okazał się na tyle dobrym wujkiem, że został mistrzem Europy. Tytuł wywalczył po wygraniu dwóch walk na mistrzostwach Starego Kontynentu w Lizbonie.

Y jak YAZICHYAN HOVHANNES

Zanim nasz mocarz ściągnął do Pabianic całą dźwigającą ciężary Europę, po to, żeby znów z nią wygrać, w Łucku wraz z Sewerynem Praszkowskim zdobyli tytuły mistrzów świata. Nic dziwnego, że o siłaczu znad Dobrzynki powstają filmy – dziennikarz Jacek Grudzień nakręcił dokument „Zapach ziemi”, w którym Hovhannes oprowadza widzów po najważniejszych miejscach w Armenii.

Z jak ZASKOCZENIE

Nie trenowały ze sobą rok, a jednak nasze parabadmintonistki, Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka wyszły na kort w Bazylei i obroniły brązowy medal mistrzostw świata sprzed dwóch lat. W mikście z reprezentantem Malezji, Daria dołożyła jeszcze jeden brąz, potwierdzając przynależność do światowej czołówki.