Na Strzelnicę, gdzie wyznaczono start i metę wyścigu, przyjechali zawodnicy z Niemiec, Rosji, Estonii, Białorusi, Litwy, Czech oraz Polacy z Torunia, Wałbrzycha, Sobótki, Warszawy, Szczecina, Łodzi, Nadarzyna, Janowa Podlaskiego, Poznania, Koła, Tarnowskich Gór, Kielc, Wieruszowa, Opola. Wszystkich sprowadził tutaj wyścig kolarski o puchar Bogumiły Matusiak (najlepszej polskiej kolarki), będący też memoriałem tragicznie zmarłego trenera Marka Wojny.

W parku Wolności przy amfiteatrze błyskawicznie wyrosło kolarskie miasteczko: namioty, boksy dla rowerów, małe stołówki dla zawodników. Przyjechała karetka ratownictwa medycznego, strażacy, policjanci, sędziowie zawodów. Wszystkiego doglądała niestrudzona organizatorka wyścigu – Bogusia Matusiak. Trasa wyścigu prowadziła przez: Hermanów, Pawlikowice, Różę, Dobroń i Chechło. Jedno okrążenie miało długość 25 km. „Mastersi” mieli do pokonania 5 okrążeń.

Wpisowe od dorosłych kolarzy wynosiło 20-50 zł, juniorzy płacili po 15 zł, orliki – po 18 zł, a młodzicy pedałowali darmo. Na zwycięzców czekały puchary i nagrody pieniężne.

– Za moich czasów głównymi nagrodami w wyścigu szosowym pod Pabianicami była kapa na łóżko i piłka – wspominał jeden z kibiców, który na rowerze ścigał się w 1955 roku. – Wolałem wygrać kapę, bo przydała się w domu.

Gdy do mety zbliżali się najstarsi kolarze (ci po siedemdziesiątce), sędzia zawodów musiał popędzać jadących przez nimi pilotów – policjantów na motocyklach. Dlaczego? Ponieważ starsi panowie pędzili szybciej od motorów. Na metę wpadł jak pocisk 84-letni Alfred Sondel, ubrany niczym zawodowy kolarz z Tour de France. Jak się okazało, pan Alfred Sondel, urodzony w 1935 roku, trzykrotny ścigał się w zawodach dookoła Polski (w latach 1955-1957). I wciąż ma niesamowitą krzepę.

Z kilkugodzinnych wyścigów przy Strzelnicy niezadowoleni byli tylko mieszkańcy ulic Husarskiej i 15. Pułku Piechoty „Wilków”. To dlatego, że policja i Straż Miejska nie pozwalały im swobodnie poruszać się samochodami.

 

WYNIKI WYŚCIGÓW

MŁODZICY:

 1. Igor Rydzyński (Społem Łódź)

 2. Bartosz Ungier (Korona Kielce)

 3. Michał Strzelecki (Wola Cyrusowa)

MŁODZICZKI:

 1. Katarzyna Kopania (Stryków)

 2. Maja Chodór (Sobótka)

 3. Anna Lipieta (Wieluń)

KOBIETY OPEN:

 1. Karolina Karasiewicz (Toruń)

 2. Barbara Borowiecka (Toruń)

 3. Aurelia Nerlo (Toruń)

JUNIOR:

 1. Jozef Cekal (Czechy)

 2. Gatis Livs (Łotwa)

 3. Witalij Pylypchuk (Ukraina)

ORLIK:

 1. Norbert Banaszek (Warszawa)

 2. Mikołaj Konieczny (Głogów)

 3. Damian Bieniek (Głogów

Startowali też pabianiczanie: Igor Golenia (37. miejsce w grupie Junior), Jakub Juszko, Kamil Malinowski, Michał Olejnik, Rafał Helbik, Kamil Peska, Piotr Peska, Maciej Jaworski, Zbigniew Post, Marcin Supczyński (Rydzyny).