Kolarze wyruszyli z Łodzi o godz. 10.05. Do Pabianic wjechali ulicą Rypułtowicką i pojechali dalej Partyzancką, św. Jana, Kilińskiego, Jutrzkowicką. Na Kilińskiego byli o godz. 10.52.

Krzysztof Jeżowski wygrał lotny finisz rozegrany na ulicach Pabianic. Rozprowadzony przez kolegów w ekipy CCC Polsat Polkowice, pabianiczain przejechał "kreskę" zostawiając konkurentów w tyle. Pierwszy etap (138,4 km) 21. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków prowadził z Łodzi do Kleszczowa Były już mistrz Polski (tytuł stracił w ostatni weekend na trudnej trasie w Kielcach), w klasyfikacji generalnej zajmuje wysokie 4. miejsce.
Na pierwszych etapach kolarze ścigają się na płaskim terenie i największe szanse na zwycięstwo będą mieć sprinterzy. Krótkie dystanse (środa 30 czerwca) z Łodzi do Kleszczowa (138,4 km) i Radomska do Bełchatowa (78 km) będą sprzyjać ucieczkom, bo jeśli zawodnicy peletonu się zagapią i zbyt późno rozpoczną pogoń, mogą nie zdążyć zniwelować straty. 


W wyścigu startują wszystkie polskie ekipy: CCC Polsat Polkowice, DHL Author, Legia-Felt, Mróz Aktive Jet, Romet Weltour Dębica i kadra Polski, która będzie jedną z trzech ekip narodowych obok Białorusi i Ukrainy. W tym roku w kolumnie wyścigu podróżować będą: bokser Wiesław Rudkowski, srebrny medalista igrzysk w Monachium w 1972 roku, w który w swej karierze stawał trzykrotnie na podium mistrzostw Europy, na tym najwyższym w 1975 roku w Katowicach, piłkarz ręczny ręczny Andrzej Szymczak, brązowy medalista z Montrealu w 1976 roku. Bramkarz łódzkiej Anilany był także członkiem kadry narodowej, która w 1982 roku zdobyła trzecie miejsce mistrzostw świata.

Swoje uczestnictwo w imprezie zapowiedzieli także kolarze, srebrni medaliści igrzysk olimpijskich w jeździe drużynowej na czas: Ryszard Szurkowski ( Monachium 1972 i Montreal 1976), Mieczysław Nowicki (Montreal 1976) oraz Marek Leśniewski (Seul 1988). Nowicki zdobył w Montrealu zdobył także trzecie miejsce w jeździe ze startu wspólnego na igrzyskach w Kanadzie. Szurkowski, wybrany na prezesa, Polskiego Związku Kolarskiego, jest najwybitniejszym zawodnikiem w historii tej dyscypliny sportu. W 1973 roku zdobył mistrzostwo świata, a w latach 1970, 1971, 1973 i 1975 wywalczył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju, wówczas najważniejszej imprezie etapowej w tej części Europy.

informacja z www.kolarski.pl