Zanim zaczniesz pokonywać kilometry z wiatrem we włosach, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim rower należy dokładnie wyczyścić. Od strony technicznej trzeba sprawdzić układ hamulcowy, napęd i oświetlenie.

- Każdy może zrobić profesjonalny przegląd w serwisie sklepowym. Jeśli okaże się, że coś jest nie tak, wtedy od razu jest to naprawiane - tłumaczy Marcin Jakubowski, kierownik serwisu w Salonie Sprzedaży „Roweryprzez.net”.

Przegląd możemy zrobić również samemu. Warto sprawdzić, czy jest odpowiednie ciśnienie w kołach, naoliwić łańcuch, sprawdzić połączenia śrubowe.

- Niektóre rowery mają oświetlenie bateryjne, inne napędzane prądnicą. Baterie mogły się wyładować. Jeśli chodzi o ogumienie, po zimie mogą być różne niespodzianki. Rower zostawiony jest zwykle w piwnicy, a guma na skutek wilgoci czasem pęka - dodaje kierownik serwisu.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z rowerem, trzeba się zastanowić, gdzie chcemy jeździć. Powinniśmy kupić rower, który będzie dla nas jak najbardziej optymalny. Do wyboru są rowery: miejskie, trekkingowe (turystyczne), crossowe i górskie.

Najwygodniejsze są rowery miejskie, przerzutka wewnętrzna jest łatwa w obsłudze, a tylne koło hamujemy pedałami. Ten rower sprawdzi się, jeśli chcemy nim jeździć do pracy, czy na zakupy.

Najczęściej wybieramy rowery trekkingowe. Dlaczego? Mają sporo przerzutek, błotniki i bagażnik. Jest to rower rekreacyjny.

- Sprawdzi się na rodzinnych wycieczkach po okolicy i dalszych wypadach – mówi Wiktor Kędzierski, kierownik Salonu Sprzedaży „Roweryprzez.net”.

Rower crossowy to inaczej sportowy. Można nim jeździć po asfalcie i leśnymi ścieżkami utwardzonymi.

- To rower dla ludzi z zacięciem sportowym, chętnie wybierany przez młodzież. Ma inną geometrię ramy, nie ma błotników, oświetlenia i bagażnika. Te rowery są bardzo lekkie – opowiada sprzedawca.

Młodzież chętnie wybiera rowery górskie. Sprawdzają się przy stromych podjazdach i zjazdach, na terenach piaszczystych i trudnych technicznie. Mają trzy typy kół: 26, 27,5 i 29 cali.

Hitem dla małych dzieci są rowerki biegowe. Jeżdżą na nich już nawet dwulatki. Dziecko uczy się utrzymywać równowagę, a potem z łatwością przesiada się na rower dwukołowy.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto zaopatrzyć się w kask.

- W Europie jest inna świadomość. Tam wszyscy jeżdżą w kaskach, niezależnie od wieku – dodaje Marcin Jakubowski.