51-letni Kretek to wychowanek pabianickiego Włókniarza. Debiutował w drugiej lidze, w rundzie jesiennej sezonu 1982/83 w meczu z ówczesnym liderem, Hutnikiem Kraków. Pabianiczanie przegrali 2:3, a Kretek wytrwał na murawie 66 minut. Zmienił go Marek Daroch, dziś trener bramkarzy w PTC. W ówczesnym Włókniarzu grali m.in. Piotr Nowak, Paweł Szałecki, Janusz Komorowski, Jarosław Bardelski, Dariusz Sowiński czy Zdzisław Ciesielski.

Kretek w dorosłej drużynie „zielonych” spędził dwa sezony, po czym przeniósł się do Śląska Wrocław. Grał też w Piaście Nowa Ruda. W ekstraklasie debiutował w GKS-ie Jastrzębie, później przeszedł do Widzewa, z którym najpierw spadł, a potem awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. W łódzkim klubie przegrywał jednak rywalizację z Piotrem Wojdygą i Tomaszem Muchińskim. Potem znalazł miejsce w Rakowie Częstochowa i GKS-ie Bełchatów. Łącznie w ekstraklasie zagrał 76 spotkań.

Jako trener osiągał bardzo dobre wyniki na zapleczu ekstraklasy z RKS-em Radomsko. W sezonie 2003/04 w trzech meczach prowadził Widzew, do którego powrócił w rozgrywkach 2009/10. Wówczas podziękowano mu po 13. kolejkach. Kretek pracował też w młodej ekstraklasie, Widzewie i GKS-ie Bełchatów.