Jakie były najważniejsze wydarzenia ery prezesa Kosmali we Włókniarzu? Jest ona postrzegana głównie przez występy drużyny seniorów, balansującej gdzieś między IV ligą a A Klasą, czyli między piątym a… siódmym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wybraliśmy te wydarzenia, które podczas ponad trzech kadencji Kosmali odbiły się szerokim echem w środowisku piłkarskim.

Liczby:

3 – tylu wychowanków Włókniarza za kadencji Kosmali zagrało w ekstraklasie (Łukasz Bocian, Przemysław Kita, Adrian Olszewski)

2 – tyle razy Włókniarz awansował (z V do IV ligi 2011, z A Klasy do V ligi 2013)

Czerwiec 2006

Drużyna pod wodzą Jerzego Rutkowskiego utrzymała się w IV lidze. Do Bełchatowa odszedł zdolny nastolatek Łukasz Bocian, który dopiero po trzech latach zadebiutował w ekstraklasie. Do Rzgowa za trenerem Rutkowskim poszli Bartosz Dziuba, Michał Kacprzyk i Krzysztof Lechowski. Nowy trener Leszek Rosiński musiał budować drużynę od nowa.

Czerwiec 2007

Rozgrywki IV ligi kończył zatrudniony jeszcze jesienią Damian Gamus. Pod jego wodzą wiosną „zieloni” przerżnęli 16 z 19 spotkań i spadli do „okręgówki”. Latem klub ogłosił współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego z Łodzi. Przyszedł nowy trener Piotr Urbaniak.

Sierpień 2008

Włókniarz skończył sezon na 6. miejscu w „okręgówce”. Latem prezes przychylał nieba trenerowi Urbaniakowi, który dostał tych zawodników, których chciał: Tomasza Jakubowskiego i Damiana Kozłewskiego (obaj PTC), Tomasza Starzyńskiego, Sebastiana Plisieckiego, Arkadiusza Piotrowskiego (wszyscy Pogoń Kolumna). Z SMS Łódź przybył bramkarz Piotr Turek.

Luty 2009

Drużyna, która po rundzie jesiennej zajmowała 5. miejsce, rozleciała się niczym domek z kart. Na sparing z SMS-em zebrało się 10 zawodników. Jedenastym na boisku był trener Urbaniak. Za winnego tego stanu uznano szkoleniowca, którego zastąpił Jacek Doliński.

Maj 2009

Na zbiórce przed wyjazdowym meczem z TUR-em Ozorków Doliński doliczył się ledwie 10 zawodników. Zapadła decyzja: nie jedziemy. Włókniarz został ukarany walkowerem.

Listopad 2009

Na koniec rundy jesiennej Włókniarz wygrał z MKS-em Tuszyn 3:1. Na ławce rezerwowych nie było już Dolińskiego, który nie dał sobie dmuchać w kaszę (czytaj: ustalać składu). Włókniarza poprowadził wiceprezes Krzysztof Kania. Po meczu propozycję trenowania „zielonych” przyjął… trener MKS, były szkoleniowiec Włókniarza, Leszek Rosiński.

Lipiec 2010

Kosmala rozpoczął budowę drużyny, która miała wrócić do IV ligi. Stawia na wychowanków Włókniarza rozrzuconych po klubach regionu. Przychodzą: Ireneusz Grącki (Warta Sieradz), Rafał Sulima Michał Kacprzyk, Mateusz Sowiński i Bartosz Dziuba (wszyscy Zawisza Rzgów) oraz Krystian Wielemborek (Zjednoczeni Stryków).

Listopad 2010

W Parzęczewie Włókniarz wygrał z Orłem 2:0 i zapewnił sobie pozycję lidera z siedmioma punktami przewagi nad Górnikiem Łęczyca. Obecni na meczu gracze z Łęczycy wszczęli awanturę na trybunach z działaczami i piłkarzami Włókniarza. Kosmala wrócił do Pabianic z rozciętą wargą. Autokar z drużyną i auta kibiców do granic powiatu zgierskiego eskortowały policyjne radiowozy.

Czerwiec 2011

Po zwycięstwie nad MKS Tuszyn 7:1 Włókniarz awansował do IV ligi.

Lipiec 2011

Dwaj zdolni juniorzy: Przemysław Kita i Adrian Olszewski przeszli do grającego w ekstraklasie ŁKS.

Sierpień 2011

Włókniarz w obecności 500 kibiców wygrał na inaugurację IV ligi z Włókniarzem Zgierz 3:2. Hat-tricka strzelił Damian Kozłewski. Po czterech kolejkach „zieloni” byli liderem.

Marzec 2012

Do Widzewa przeszedł 18-letni Maksymilian Rozwandowicz. Na stanowisku trenera dochodzi do zmiany: Rosińskiego zastąpił Andrzej Dobroszek.

Czerwiec 2012

Po porażce z Pilicą Przedbórz 4:5, Włókniarz sportowo spadł do V ligi. Po wycofaniu się z rozgrywek WOY-a Bukowiec Opoczyński, „zieloni” utrzymali się w IV lidze. Kosmala sięgnął po prawdziwą gwiazdę – nowym trenerem Włókniarza został Sławomir Chałaśkiewicz, który jako piłkarz rozegrał prawie 200 spotkań w lidze niemieckiej.

Październik 2012

„Chałaś” nie sprawdził się jako trener. W 10 meczach pod jego wodzą Włókniarz ugrał ledwie… cztery punkty. Na stanowisku trenera zastąpił go 29-letni wówczas piłkarz, Piotr Grącki.

Czerwiec 2013

Po zwycięstwie nad Jutrzenką Warta 3:0 „zieloni” utrzymali się w IV lidze. Nie na długo…

Lipiec 2013

Drużyna wycofała się z IV ligi. Dlaczego? Duże zadłużenie i zbyt małe wsparcie ze strony miasta spowodowały m.in. nałożenie zakazu transferowego. Decyzją Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Włókniarz rozpoczął rozgrywki w A Klasie. Nowym trenerem został Jacek Włodarczewski.

Listopad 2013

Włókniarz wygrał w Pawlikowicach z Burzą 2:0. Czerwone kartki jeszcze w pierwszej połowie dostali Patryk Sumera i Michał Kacprzyk. W przerwie sędziowie poczuli się zagrożeni i wznowili mecz dopiero wtedy, gdy na boisko dotarła policja.

Czerwiec 2014

Włókniarz w imponującym stylu wywalczył awans do ligi okręgowej. Z 22 spotkań wygrał 21, raz zremisował. Przygodę z piłką zakończył Piotr Grącki.

Listopad 2014

Po zwycięstwie 5:1 w Koluszkach nad KKS, Włókniarz spędził zimę na fotelu lidera V ligi.

Maj 2015

Włókniarz grał w Rzgowie z rezerwami Zawiszy. Trener Włodarczewski wystawił eksperymentalny skład, głównie w defensywie. Padł remis 2:2, co oznaczało, że walczący o awans „zieloni” stracili dwa punkty. Tych dwóch punktów zabrakło w ostatecznym rozrachunku do awansu do IV ligi, ale…

Czerwiec 2015

Włodarczewski został nowym trenerem… Zawiszy Rzgów. Zabrał ze sobą ośmiu kluczowych zawodników. Dwaj inni: Damian Kozłewski i Piotr Urbaniak wybrali ofertę Iskry Dobroń. Szkoleniowcem został Michał Gajda.

Lipiec 2015

Na sparing z MKS Tuszyn przyszło siedmiu piłkarzy (w tym dwaj bramkarze). Odwołano też mecz z LKS Różyca, bowiem na ostatnim treningu przed spotkaniem było dziewięciu graczy. Do skutku doszedł dopiero trzeci sparing, z LKS Rosanów.

Październik 2015

Dzień przed meczem z Zawiszą II Rzgów wyszło na jaw, że działacze nie dopilnowali, by zapłacić kary za trzecie żółte kartki Damiana Madaja (grał w meczu z Sokołem II Aleksandrów 4:2) i Marcina Kozieła (grał w meczu ze Startem Łódź 4:2). Łącznie kasa klubu uszczupliłaby się o 100 złotych. W ramach „rewanżu” ŁZPN uszczuplił konto Włókniarza o sześć punktów, nakładając na zespół dwa walkowery.

Lipiec 2016

Trener Gajda zrezygnował z funkcji, bo na treningi przychodziło po kilku zawodników. Zastąpił go Sławomir Milewski, który pracował… cztery dni. Zarząd Włókniarza miał asa w rękawie – holenderskiego dobrodzieja Berta Hartmana, który sprowadził do Pabianic trenera Roberta Szwarca (były szkoleniowiec ŁKS) oraz kilkunastu nowych zawodników, w tym mającego doświadczenie w ekstraklasie, Tomasza Ostalczyka.

Styczeń 2017

Szwarc został asystentem trenera w Pelikanie Łowicz, a Włókniarz szukał trenera przez… internet. Na ogłoszenie opublikowane na portalu lodzkifutbol.pl odpowiedziało kilku szkoleniowców. Casting wygrał Tomasz Karasiński. Nie było już w klubie Hartmana, a z jego zaciągu zostało raptem kilku graczy.

Czerwiec 2017

Włókniarz na mecz do Aleksandrowa pojechał w… siódemkę. W 9. minucie kontuzji nabawił się Maciej Kwaśniak i zgodnie z przepisami sędzia zakończył spotkanie. Drużyna została ukarana walkowerem.

Sierpień 2017

Karasiński zrezygnował z funkcji trenera, zastąpił go Wiesław Siębor, który po… 48 godzinach poinformował, że znalazł pracę w Zjednoczonych Bełchatów. Drużynę wycofano z rozgrywek Pucharu Polski. Oficjalnie – zespół został bez trenera. Nieoficjalnie drużynę prowadził dyrektor sportowy, Jacek Włodarczewski.

Styczeń 2018

Włókniarz zrezygnował z występu w halowym pucharze starosty. Z powodów… politycznych. Krzysztof Habura jest z Platformy Obywatelskiej, Jarosław Kosmala reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.

Czerwiec 2018

Włókniarz utrzymał się w V lidze. Kosmala wraz z zarządem podał się do dymisji po zakończeniu sezonu. Klubem już rządzą nowe władze. Czy będzie równie barwnie?