Urodzony w 1941 roku zawodnik był wychowankiem Ogniwa Pabianice, później grał w Sparcie Pabianice, Orle Łódź (1961-63) oraz w PTC (1951-61, 1965-68). W 1965 roku wraz z drużyną „fioletowych” zdobył puchar „Trybuny Mazowieckiej”. Z PTC grał wiele sezonów w III lidze.

Potem dołączył do Włókniarza, który w sezonie 1967/68 rywalizował w II lidze. Urbaniak rozegrał wówczas trzy spotkania. Z „zielonymi” związał się na sześć lat.

Trzy lata później grając na środku obrony był już podstawowym piłkarzem drużyny, która po raz drugi świętowała awans do II ligi. W sezonie 1971/72 w zespole „zielonych” na zapleczu ekstraklasy grał m.in. z Pawłem Janasem, Andrzejem Drozdowskim czy Józefem Nowakiem, ojcem Piotra Nowaka. Naprzeciw Urbaniaka w drugoligowych bojach stawali m.in. Andrzej Szarmach (w barwach MZKS Gdynia), czy Franciszek Smuda (Piast Gliwice).

„Dobry technik, miał niezwykłą intuicję w odbieraniu piłki przeciwnikom i zmysł do gry zespołowej. Mimo, że był nominalnym obrońcą, lubił wypady do przodu i strzelał na bramkę przeciwnika przy każdej nadarzającej się okazji.” – tak scharakteryzowano Stanisława Urbaniaka w książce „Pabianickie Towarzystwo Cyklistów. Piłka nożna 1909 – 1999”.

W piłkę w barwach Włókniarza grali także Jego syn – Piotr oraz wnuk, Piotr junior.

W ostatnią drogę Stanisław Urbaniak wyruszy we wtorek o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym.