Na inaugurację ligi okręgowej (sezon 1990/91) do Pabianic zjechała ekipa Sępa Czarnocin. W podstawowej jedenastce „fioletowych” trener Tadeusz Błaszczyk wystawił aż sześciu wychowanków Włókniarza (Jacek Włodarczewski, Arkadiusz Kowalczyk, Paweł Załoga, Jerzy Bączyk, Marek Stachurski i Wojciech Jabłoński), zaś Jacka Dolewkę, który nie dotarł na mecz, musiał zastąpić Markiem Gryglewskim.

Przez pierwsze 35 minut na murawie nie padł ani jeden gol. Worek z bramkami rozwiązał się właśnie w 35. minucie, gdy podanie Gryglewskiego na gola zamienił Bączyk. „Fioletowi” do przerwy nie dowieźli nawet remisu. Dekoncentracja po strzeleniu gola sprawiła, że Sęp szybko wyrównał na 1:1, a w 42. minucie goście objęli prowadzenie po celnym strzale z rzutu karnego. Palce (rzecz jasna te u stóp) przy obu straconych bramkach maczał ponoć Załoga.

Po przerwie stoper PTC usiłował odpokutować winy za dwie stracone bramki, lecz jego strzał z 25. metrów był minimalnie niecelny. Na bramkę gości kilka razy szarżował także silny jak tur Dariusz Szynka – bez powodzenia. W 57. minucie autor pierwszej bramki dla PTC, Bączyk, przewinił we własnym polu karnym, a sędzia pokazał na „wapno”. Włodarczewski nie dał rady obronić strzału z 11. metrów i było 1:3.

Teraz „fioletowi” nie mieli już nic do stracenia – ruszyli do przodu. Sześć minut po stracie gola, do siatki Sępa trafił Jabłoński. Było 2:3. Z dystansu szczęścia znów próbował Załoga, znów nieskutecznie. Potem podania Szynki nie wykorzystał Gryglewski, który nie trafił w bramkę.

W 70. minucie było już 3:3. Tym razem Szynka już nie szukał kolegów, lecz sam skutecznie wykończył akcję. Do końca spotkania pozostawało 20 minut, a „fioletowi” ewidentnie poczuli krew.

W 82. minucie do siatki trafił wreszcie Załoga i PTC prowadziło 4:3. To nie był koniec strzelaniny – 180 sekund później Mariusz Sobala świetnym podaniem uruchomił Szynkę, który ustalił wynik spotkania.

1. kolejka ligi okręgowej – sezon 1990/91

PTC – Sęp Czarnocin 5:3 (1:2)

Gole dla PTC: Bączyk 35., Jabłoński 63., Szynka 70., 85., Załoga 82.

PTC: Jacek Włodarczewski – Arkadiusz Kowalczyk, Robert Szmigielski, Paweł Załoga, Paweł Cyran – Mariusz Sobala, Marek Stachurski, Wojciech Jabłoński, Jerzy Bączyk – Marek Gryglewski, Dariusz Szynka.

***

30 lat temu „okręgówka” narzuciła mocne tempo. Trzy dni po starciu z Sępem, PTC pojechało do Łodzi, gdzie zmierzyło się z Metalowcem. Gdyby lepiej nastawione celowniki mieli Gryglewski, Jabłoński i Szynka, „fioletowi” przywieźliby komplet punktów. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Kolejny mecz – trzeciej kolejki – przy Sempołowskiej znów przyniósł duże emocje. Tym razem PTC podejmowało LZS Różyca. W 13. minucie Włodarczewski musiał wyciągać piłkę z siatki (0:1). Pięć minut później świetnym uderzeniem w samo okienko bramko LZS popisał się Jabłoński i wyrównał stan meczu. Grające na wyraźnie zwolnionych obrotach PTC mogło do przerwy prowadzić – tak za sprawą Szynki (nie wykorzystał świetnego podania Gryglewskiego), jak i Szmigielskiego, którego niemal perfekcyjny strzał z 30. metrów zatrzymał się na spojeniu słupka z poprzeczką.

Po zmianie stron pierwsi zaatakowali goście, ale Włodarczewski nie dał się zaskoczyć. W 52. minucie Szmigielski idealnym prostopadłym podaniem obsłużył Szynkę, któremu nie wypadało niweczyć świetnej roboty kolegi. Efekt? 2:1 dla PTC. Ledwie 60 sekund później goście dali się nabrać na tę samą zagrywkę: podawał Szmigielski – strzelał Szynka. Było 3:1 dla „fioletowych”.

Goście próbowali grać o remis, ale do siatki trafili tylko raz – w 60. minucie. Więcej goli już nie padło i PTC całkiem udanie rozpoczęło nowy sezon, w trzech spotkaniach zdobywając pięć punktów.

Na koniec rundy jesiennej z dorobkiem 20 punktów podopieczni Błaszczyka zajęli 5. miejsce w tabeli.

Już po rundzie jesiennej w Pucharze Polski wygrali w Konstantynowie Łódzkim z Włókniarzem (3:0 – gole: Sobala, Stachurski, Załoga).