Jednak w sezonie 1984/85 oba zespoły rywalizowały w grupie wschodniej II ligi. Do Krakowa podopieczni Andrzeja Dobroszka jechali w roli faworytów. Po trzech meczach bez porażki (1:0 z Jagiellonią, remisy 1:1 ze Stalą Mielec i Resovią) na stadionie przy ulicy Kałuży chcieli podtrzymać serię.

Cracovii wybitnie w tamtym sezonie nie szło. Przed starciem z włókniarzami „Pasy” zajmowały przedostatnie miejsce w tabeli, choć przed sezonem szumnie zapowiadano walkę o awans do ekstraklasy. Z drużyny odeszli jednak późniejsi uznani ligowcy Piotr Nazimek, Mirosław Kubisztal i Henryk Janikowski, zaś kontuzje wyeliminowały z gry Józefa Koniecznego oraz Zbigniewa Hnatio. Szkoleniowiec krakowian Józef Warchała musiał sięgnąć do głębokich rezerw.

Trener Dobroszek nastawił włókniarzy na otwartą grę, nie było mowy o „murowaniu” bramki. Taka taktyka mogła przynieść korzyści już na początku, gdy duet napastników Leszek Rosiński – Krzysztof Górski w podręcznikowy sposób rozpracowywał defensywę gospodarzy. Gol dla „zielonych” jednak nie padł. W pierwszej połowie w bramce Włókniarza setnie wynudził się Mirosław Peresada, którego „Pasy” ledwie raz zmusiły do większego wysiłku. Pan Mirosław odważnym wybiegiem pod nogi napastnika Cracovii zażegnał niebezpieczeństwo.

W drugiej połowie, według relacji „Życia Pabianic”, piłkarze Włókniarza „grali coraz szybciej, często z pierwszej piłki, dobrze asekurowali się wzajemnie i stworzyli wiele pomysłowych akcji pod bramką Cracovii, która okazała się tylko namiastką zeszłorocznego pierwszoligowca”.

Gdy kibice z wolna opuszczali stadion przy ulicy Kałuży, pabianiczanie zadali decydujący cios. Po rzucie wolnym Zbigniew Ciesielski wycofał piłkę na 22. metr do nadbiegającego Mariana Sotynia.

Kapitan Włókniarza soczystym uderzeniem zaskoczył golkipera gospodarzy i było 0:1.

Więcej goli nie padło, ponieważ – jak napisał dziennikarz „Życia Pabianic” – piłkarze Włókniarza nie opanowali sztuki ostatniego, celnego podania…

11 listopada 1984, II liga – 13. kolejka

Cracovia – Włókniarz 0:1 (0:0)

Gol: Sotyń 86.

Cracovia: Wojciech Wojciechowski – Przemysław Bentkowski, Wiesław Dybczak, Piotr Zawadziński – Marek Podsiadło, Dariusz Kacperek (78. Jacek Nęcek), Jacek Bzukała, Grzegorz Kuć, Rafał Wrześniak – Marek Graba, Jarosław Tyrka (46. Janusz Cisowski).

Włókniarz: Mirosław Peresada – Andrzej Kukieła, Janusz Komorowski, Jarosław Bardelski, Zbigniew Ciesielski – Janusz Skibiński, Jerzy Rutkowski, Marian Sotyń, Leszek Rosiński (77. Włodzimierz Bąkiewicz) – Krzysztof Górski (87. Jacek Olkusz), Dariusz Sowiński.

Czytaj także: Jak nasz „Sowa” Sandecję upolował. Hat-trick i trzy punkty piłkarzy Włókniarza!

***

Na rewanż w Pabianicach w czerwcu 1985 roku pofatygowało się ledwie ośmiuset kibiców. Cracovia już wcześniej została zdegradowana do III ligi, pabianiczanom nie groził ani awans, ani tym bardziej spadek. Jednak ekipa Dobroszka miała coś do udowodnienia – tydzień wcześniej przegrała w Rzeszowie, choć wcale nie była gorsza od Resovii.

Mecz ułożył się po myśli pabianiczan. Już w 4. minucie Ciesielski popisał się efektowną główką, po której golkiperowi Cracovii nie pozostało nic innego jak sięgnąć po piłkę do siatki. Drugiego gola pabianiczanie zdobyli pół godziny później. Rosiński efektownym dryblingiem ograł dwóch obrońców i położył bramkarza, po czym kopnął piłkę w kierunku bramki. Po drodze futbolówka trafiła jeszcze w pałętającego się przed bramką stopera Marka Cendrowicza, który w ostatecznym rozrachunku skierował piłkę do własnej bramki.

Po przerwie pabianiczanie mieli więcej z gry, ale więcej goli nie padło. Kibice z Pabianic mieli okazję oglądać w barwach gości Jacka Cyzio. Ówczesny reprezentant Polski juniorów w meczu z Włókniarzem niewiele zdziałał, ale kilka lat później w barwach Legii strzelił bramkę Manchesterowi United w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów. Z kolei kilka tygodni temu w mediach pojawiła się informacja, że Cyzio został zakażony koronawirusem. Walkę z chorobą przeszedł suchą stopą i wyzdrowiał.

9 czerwca 1985, II liga – 28.kolejka

Włókniarz – Cracovia 2:0 (2:0)

Gole: Ciesielski 4., Cendrowicz 33., sam.

Włókniarz: Mirosław Peresada – Andrzej Kukieła, Jarosław Bardelski, Zbigniew Ciesielski, Dariusz Teodorczyk – Sławomir Wojciechowski, Marian Sotyń, Włodzimierz Bąkiewicz (67. Andrzej Jacek), Paweł Szałecki – Witold Nowak (46. Janusz Komorowski), Leszek Rosiński.

Cracovia: Piotr Niessner (63. Wacław Szczerba) – Jarosław Tyrka, Krzysztof Baliga, Marek Cendrowicz, Piotr Zawadziński – Paweł Osoba, Damian Nurkowski (59. Krzysztof Szostak), Marek Graba, Robert Kasperek – Jacek Cyzio, Leszek Brzeziński.