Przed rozgrywkami drużyna Czesława Fudaleja pokonała m.in. zdobywcę Pucharu Polski, poznańskiego Lecha 1:0.

W drużynie zaszły niewielkie zmiany – pozyskano Dariusza Sowińskiego (Pogoń Zduńska Wola), Jarosława Bardelskiego i Janusza Skibińskiego (Orzeł Łódź), a z juniorów dołączył Mirosław Skrydalewicz. W porównaniu ze składem, który wywalczył awans do II ligi brakowało Zbigniewa Wilczka, Mirosława Jurczaka, Piotra Kociołka i Dariusza Mantaja.

Na stadion przy Marchlewskiego przybyło pięć tysięcy kibiców, którzy oczekiwali od Włókniarza zwycięstwa. Niektórzy nie zdążyli jeszcze dobrze usiąść na trybunach, gdy pabianiczanie objęli prowadzenie.

Jedną z najszybszych (jeśli nie najszybszą) bramek w drugoligowej przygodzie „zielonych” zdobył Ryszard Robakiewicz. Zajęło mu to ledwie kilkadziesiąt sekund.

Ledwie 120 sekund później golkiper ze Stalowej Woli znów musiał wyjmować piłkę z siatki. Tym razem celnym strzałem popisał się Sowiński.

Zaskoczeni takim obrotem sprawy stalowcy wyglądali niczym dzieci we mgle. A Włókniarz atakował z pasją. Golkiper Stali miał pełne ręce roboty – mocno strzelił Robakiewicz, potem po indywidualnej akcji świetnie uderzył Piotr Janisz. W 18. minucie po podaniu Robakiewicza dobrej sytuacji nie wykorzystał Piotr Nowak.

Dwie minuty później młody piłkarz był już dokładniejszy – obsłużony świetnym podaniem od Robakiewicza, Nowak podwyższył wynik.

Po 20. minutach gry było już 3:0 dla beniaminka!

Później tempo gry spadło, bowiem pabianiczanie więcej czasu poświęcali grze w defensywie. Także w drugiej połowie gole długo nie padały. Dopiero w końcówce superrezerwowym okazał się Skibiński. W 88. minucie wykończył zespołową akcję, pakując piłkę do pustej bramki.

Dzięki efektownemu zwycięstwu, Włókniarz został pierwszym liderem grupy wschodniej II ligi!

Tydzień później „zieloni” odpadli w drugiej rundzie Pucharu Polski, przegrywając 0:1 z Bronią Radom.