Żadnej z Polek nie udało się awansować do strefy medalowej w turnieju szabli podczas Mistrzostw Europy w szermierce w Płowdiw. Aleksandra Socha, mistrzyni Europy sprzed pięciu lat, w 1/8 finału uległa Rumunce Andrei Pelei 13:15. W 1/16 finału Socha pokonała inną naszą reprezentantkę Matyldę Ostojską 15:6, a w 1/32 finału miała wolny los.

Ostojska została sklasyfikowana na 31. pozycji. Socha zajęła 10. miejsce. Najbliżej medalu były Irena Więckowska i młodziutka, zaledwie 18-letnia Katarzyna Kędziora. W ćwierćfinale Więckowska przegrała z Francuzką Solenne Mary 12:15, zaś Kędziora uległa Ukraince Oldze Charłan 9:15. Polki uplasowały się odpowiednio na 6. i 8. pozycji.

W 1/32 finału Więckowska miała wolny los, zaś w 1/16 pokonała Węgierkę Rekę Peto 15:6. W walce o ćwierćfinał wygrała zaś z Hiszpanką Sandrą Marcos 15:9.

Do czołowej "ósemki" awansowała także najmłodsza w polskiej ekipie Katarzyna Kędziora. W decydującej walce pokonała ona Hiszpankę Aracali Navarro 15:13. Wcześniej wygrała z Niemką Anną Limbach 15:10, zaś w 1/32 miała wolny los. W Płowdiw 18-letnia poznanianka debiutuje w seniorskich ME.

18-letnia Ukrainka Olga Charłan została w Płowdiw mistrzynią Europy w szabli, pokonując w finale Rosjankę Jekaterinę Diaczenko 15:10. W drodze po pierwszy w karierze tytuł mistrzowski Charłan wyeliminowała m.in. Katarzynę Kędziorę, wygrywając z nią w ćwierćfinale 15:9. W czołowej ósemce, oprócz Kędziory, znalazła się również Irena Więckowska, która w ćwierćfinale uległa późniejszej brązowej medalistce, Solenne Mary z Francji 12:15.