Właśnie dlatego ceny polis w poszczególnych towarzystwach tak bardzo się różnią. Co możesz zrobić, aby zapłacić za OC nawet 40% mniej?

Kiedy pan Adam, 41-letni mieszkaniec Łodzi rozpoczął poszukiwania taniego OC dla swojego forda focusa, był bardzo zaskoczony. Stawki polis u poszczególnych ubezpieczycieli różniły się nawet o kilkaset złotych. I nie były to różnice rzędu 200, ale raczej 700 — 800 zł. Gdybym sięgnął po pierwsze lepsze OC, mógłbym naprawdę sporo stracić. W dodatku zupełnie niepotrzebnie. Zakres polisy we wszystkich towarzystwach jest przecież identyczny.

Zakres komunikacyjnego OC określa ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest on więc taki sam dla wszystkich towarzystw. Wyliczając stawki, ubezpieczyciele kierują się jednak odmiennymi zasadami, stosując pełną dowolność w ustalaniu cen dla poszczególnych typów aut, grup kierowców i lokalizacji, proponują kierowcom skrajnie różnie stawki. Pamiętaj jednak — bez względu na to, czy zapłacisz za OC 300, 500 czy 2.000 zł, otrzymasz taki sam produkt. Po co więc przepłacać?

Jak obniżyć stawkę OC — sprawdzone rady kierowców z Łódzkiego

Kupno drogiego OC to oczywiste wyrzucenie pieniędzy w błoto. W przypadku tej polisy głównym kryterium wyboru powinna być jej cena. Co zrobić, aby obniżyć stawkę OC nawet o 40%?

Twoja polisa dobiega końca?

Większość kierowców decyduje się na automatyczne przedłużanie aktualnego OC. Niestety, atrakcyjne cenowo oferty przedłużeniowe zdarzają się jedynie sporadycznie. Jeśli „machniesz ręką” i przedłużysz polisę na kolejny rok, możesz niepotrzebnie przepłacić. Aby szybko, sprawnie i właściwie bez wysiłku porównać dostępną na rynku oferty, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, dostępnego pod adresem https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/. Po wpisaniu w pola kalkulatora danych auta i kierowcy, to proste w obsłudze, darmowe narzędzie przedstawi Ci aż kilkanaście propozycji różnych towarzystw. Dzięki kalkulatorowi znajdziesz najtańsze na rynku OC, zawrzesz umowę i opłacisz składkę. A wszystko w ciągu zaledwie kilku minut.

Jesteś młodym kierowcą?

Statystycznie najwyższe składki płacą kierowcy w wieku do 26 lat, posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata. Brak doświadczenia w połączeniu z typową dla nich brawurą za kółkiem skutkują podwyższonym ryzykiem kolizji. A to znajduje odzwierciedlenie w wysokości składki. Skutecznym sposobem na obniżenie ceny OC nawet o 30-40% może być współwłasność.

- Kilka miesięcy temu kupiłem swoje pierwsze auto — 10-letnią hondę civic — mówi Paweł, 25-latek z Łodzi. Kiedy sprawdzałem ceny OC w poszczególnych towarzystwach, byłem przerażony. Ceny były naprawdę wysokie. Zwłaszcza na moją kieszeń. Kolega podpowiedział mi, żebym poprosił o pomoc kogoś z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. Kiedy do dowodu rejestracyjnego wpisałem tatę, czyniąc go współwłaścicielem hondy, szybko przekonałem się, że to był dobry ruch. Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciel uwzględnił jego wysokie zniżki, a cena OC spadła o ponad 600 zł!

Użytkujesz jednoślad?

Od kilku lat jeżdżę skuterem. Choć wstyd się przyznać, kupiłem go po niezdanym egzaminie na prawo jazdy — mówi Adam z Rawy Mazowieckiej. Kiedy wreszcie kilka miesięcy temu zrobiłem wymarzone „prawko” i kupiłem auto, okazało się, że przez ten czas zdążyłem wyrobić sobie wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę. Pozostało mi jedynie znalezienie ubezpieczyciela, który przeniesie je na auto.

Większość ubezpieczycieli umożliwia przeniesienie zniżek z jednośladu (motocykla lub skutera) na samochód. Taki zabieg okaże się szczególnie pomocy dla młodych kierowców. Zamiast zwyżek za brak doświadczenia, już na wstępie zyskają atrakcyjną zniżkę.

Masz Kartę Dużej Rodziny, jesteś rolnikiem, nauczycielem lub prawnikiem?

Wiele towarzystw oferuje atrakcyjne rabaty poszczególnym grupom osób: posiadaczom Karty Dużej Rodziny, rolnikom, przedstawicielom zawodów zaufania publicznego czy klientom wybranych instytucji finansowych. Jeśli spełnisz wymagania ubezpieczyciela, za OC zapłacisz nawet kilkanaście procent mniej. - mówi Jakub Noga z porównywarki ubezpieczeń Mubi

Chcesz kupić OC i AC?

Rozważ zakup pakietu u jednego ubezpieczyciela. Kupując w pakiecie, zapłacisz mniej. Wiele towarzystw dokłada do pakietów również atrakcyjne gratisy — polisę NNW, assistance czy ubezpieczenie szyb.

Buduj historię i porównuj

Kluczem do taniego OC jest nie tylko budowanie dobrej historii szkodowości (ta ma bowiem decydujący wpływ na stawkę), ale przede wszystkim przemyślany wybór polisy. Sięgając po pierwszą lepszą, możesz stracić nawet kilkaset złotych rocznie. Porównanie dostępnych na rynku ofert zapewni nie tylko oszczędności, ale również dodatkowe profity, poszerzające zakres ochrony.