Ta gra wyróżnia się znaczeniem nie tylko przygotowania fizycznego uczestników, ale także koniecznością dokładnego rozważenia strategii meczów. Dowiedz się więcej ciekawych rzeczy na https://wirolot.pl/

Interesujące fakty o piłce nożnej.

 1. Sędziowie futbolowi dostali żółte i czerwone kartki dopiero pod koniec lat 60. – szef korpusu sędziowskiego zastanawiał się, jak zniwelować barierę językową między sędziami a zawodnikami, gdy jego uwagę przyciągnęła sygnalizacja świetlna. Tak więc sędziowie piłkarscy przestali robić notatki w zeszytach i zaczęli pokazywać graczom karty, które są zrozumiałe w każdym kraju na świecie.

 2. W 2003 roku w półfinale Ligi Mistrzów spotkał się Inter i Mediolan, którego areną macierzystą jest jeden stadion. Zdecydowano, że Mediolan będzie warunkowo gospodarzem pierwszego spotkania, a Interu drugiego. Mecze zakończyły się wynikiem 0:0 i 1:1, ale w rezultacie Milan dotarł do finału, zdobywając formalnie więcej bramek na obcym boisku.

 3. Intel umieścił swoją reklamę na wewnętrznej stronie koszulek klubowych piłkarzy Barcelony - widzowie mieli zobaczyć hasło Intel Inside, gdy rozradowany zawodnik zdziera koszulkę.

 4. Cristiano Ronaldo to podwójne imię, a nie imię i nazwisko. Rzadkie dla Portugalii imię Ronaldo zostało nadane przyszłemu wielkiemu piłkarzowi z powodu miłości ojca do prezydenta USA Ronalda Reagana.

 5. Piłkarz Hisham Zeruali przez cały rok grał pod numerem zero – faktem jest, że fani futbolu nadawali zawodnikowi przydomek „Zero” („zero”), skracając jego nazwisko, a właściciele klubu postanowili grać razem z nimi.

 6. Boisko staje się pasiaste nie dlatego, że jest obsiane różnymi odmianami trawy, ale w wyniku pracy kosiarek – nie tylko odcinają one pędy, ale też wyginają je w różnych kierunkach, tworząc iluzję pasków. Ta kolorystyka boiska nie tylko cieszy oko, ale także pomaga sędziom w śledzeniu spalonych.

 7. Drużyna piłkarska Erytrei, jednego z najbiedniejszych krajów świata, jest aktualizowana po każdym wyjeździe na międzynarodowe zawody. Faktem jest, że jej zawodnicy z pełną mocą ruszają do biegu, gdy tylko przekroczą granicę obcego państwa – kiedyś towarzyszył im lekarz drużyny.

 8. Kolumbijski obrońca został brutalnie zamordowany po tym, jak strzelił samobójczego gola w meczu na Mistrzostwach Świata. Morderca towarzyszył każdemu z wielu strzałów z okrzykiem „Goal!”.

 9. W przeddzień finału Pucharu Brazylii jedna z lokalnych gazet opublikowała na pierwszej stronie wielkie ogłoszenie o zbliżającym się meczu. Wszystkie inne materiały w tym numerze zawierały słowa bla bla bla, bo kto potrzebuje innych wiadomości, jeśli jest piłka nożna.

 10. Reprezentacja Norwegii w piłce nożnej jest jedyną drużyną na świecie, która nigdy nie przegrała z Brazylijczykami. Reprezentacje obu mocarstw spotkały się na boisku 4 razy, dwa razy Norwegowie zwyciężyli, aw pozostałych dwóch przypadkach doprowadzili do remisu.

 11. Zwycięzcą pierwszych w historii Mistrzostw Europy została drużyna piłkarska ZSRR.

 12. W trosce o współpracę ze sponsorami z ZEA kluby piłkarskie Real i Barcelona zgodziły się na usunięcie ze swoich emblematów krzyżyków obraźliwych dla muzułmanów. Zmodyfikowane logotypy zostały użyte we wszystkich materiałach promocyjnych sprzedawanych w Emiratach.

 13. Jeden z klubów piłkarskich na Madagaskarze, który doznał błędu sędziowskiego, w kolejnym meczu strzelił we własnej siatce 149 goli na znak protestu. To było najwyżej punktowane spotkanie od czasu pojawienia się futbolu.

 14. Podczas jednego z meczów w Kongo na boisko uderzył piorun. Wszyscy przyjezdni zawodnicy zginęli na miejscu, trzy tuziny kibiców zostało rannych, ale gospodarze w pełnej sile pozostali bez szwanku.