Obecnie kończy karierę, ale w pamięci kibiców zapisze się złotymi zgłoskami, podobnie jak w historii polskiego tenisa. Czym się teraz zajmie?

Pierwsze kroki na korcie

Agnieszka Radwańska urodziła się w sportowej rodzinie – jej dziadek Władysław był hokeistą i trenerem Cracovii, a ojciec tenisistą KS Nadwiślan Kraków. Uprawiał łyżwiarstwo figurowe. Agnieszka ma młodszą siostrę, Urszulę, która również jest tenisistką.

Radwańska przyszła na świat 6 marca 1989 roku w Krakowie, ale pierwsze lata życia spędziła w Niemczech. Dopiero jako 6-latka wróciła do Polski. Pierwsze doświadczenia na korcie zdobywała we wczesnym dzieciństwie właśnie w Niemczech w Gronau. Będąc zaledwie sześciolatką, wygrała tam pierwszy dziecięcy turniej.

Ukończyła gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w rodzinnym Krakowie. Jest też absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Droga na szczyt

Pierwszym trenerem Agnieszki był jej ojciec, który rozpoczął z obiema córkami regularne treningi. Dostrzegł ich talent i szlifował go. Agnieszka Radwańska jeździła na juniorskie zawody – krajowe i zagraniczne. W 2003 roku dotarła do swojego pierwszego finału juniorskiego turnieju rozgrywanego w Zabrzu. Pokonała ją jednak Magdalena Rybáriková. Rok później wygrała dwa juniorskie turnieje singlowe w Gdyni i Zabrzu oraz 4 juniorskie turnieje deblowe w parze z siostrą Urszulą – w austriackim Bergheim, Gdyni, Zabrzu i czeskiej Pradze.

Profesjonalną tenisistką Agnieszka Radwańska została w kwietniu 2005 roku, mając 16 lat. Na początku czerwca tego samego roku wygrała turniej kategorii ITF PKO BP Ursynów Cup w Warszawie. Również w 2005 roku pojawiła się na Wimbledonie – był to jej pierwszy wielki sukces, ponieważ w finale wielkoszlemowego juniorskiego Wimbledonu w 2005 roku pokonała Tamirę Paszek. Jako juniorka zwyciężyła w 2006 roku w turnieju Rolanda Garrosa.

Najlepsze wyniki

Trudno w jednym miejscu wskazać wszystkie najlepsze wyniki osiągnięte w tenisie zawodowym przez Agnieszkę Radwańską. Na jej oficjalnej stronie internetowej wskazano największe osiągnięcia sportsmenki. W przypadku turniejów WTA i ITF Tour Radwańska zwyciężyła w:

  •       2007 roku w Sztokholmie;
  •       2008 roku w Stambule, Pattaya i Eastbourne;
  •       2011 roku w Carlsbad, Tokio i Pekinie;
  •       2012 roku w Dubaju, Miami i Brukseli;
  •       2013 roku w Auckland, Sydney i Seulu;
  •       2014 roku w Montrealu;
  •       2015 roku w WTA Finals, w Tokio i Tiencinie,
  •       2016 roku w Pekinie, New Haven i Shenzhen.

Może pochwalić się znakomitymi wynikami w Wielkich Szlemach. W singlu dotarła do półfinału Australian Open w 2014 i 2016 roku oraz do ćwierćfinału tego turnieju kolejno w latach 2008, 2011, 2012 i 2013. Również na ćwierćfinale zakończyła w singlu turniej Rolanda Garrosa w 2013 roku.

W 2012 roku weszła do finału Wimbledonu, a w 2013 i 2015 roku dotarła do półfinału tego prestiżowego wydarzenia. W latach 2007-2008 oraz 2012-2013 weszła do rundy czwartej US Open.

Koniec kariery

Przez lata Agnieszka Radwańska pozostawała czołową zawodniczką światowego tenisa. Reprezentowała Polskę w Pucharze Federacji, a także wchodziła w skład reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie.

W listopadzie 2018 roku ostatecznie Agnieszka Radwańska ogłosiła, że kończy karierę. Powodem jej decyzji były problemy zdrowotne i kontuzja, która w końcu wymusiła zaprzestanie treningów na kortach. Podziękowała za pośrednictwem mediów społecznościowych swoim bliskim oraz kibicom.

W historii tenisa już jest stałe miejsce dla Agnieszki Radwańskiej. Była wiceliderką rankingu WTA, zwyciężyła w 20 turniejach głównego cyklu. Co prawda do pełni sportowego szczęścia zabrakło wielkoszlemowego tytułu, ale i tak triumfowała w singapurskich Mistrzostwach WTA. W swojej karierze rozegrała aż 174 mecze w Wielkim Szlemie. Zmagania najlepszych na świecie tenisistów można oglądać mając np.: pakiet Mega Sport z kanałami Eleven Sports w UPC, gdzie transmitowane są turnieje z cyklu ATP 250.