Na co zwracać uwagę? Na temperaturę silnika, ciśnienie w oponach i poziom naładowania akumulatora.

Układ chłodzenia i smarowania silnika oraz klimatyzacja pracują najintensywniej, dlatego trzeba zadbać o odpowiedni poziom płynów, smarów i oleju. Zaniedbanie tych prostych czynności może doprowadzić do kosztownych usterek i konieczna będzie wizyta w serwisie lub warsztacie.

- Bardzo niebezpieczny dla silnika jest nieszczelny układ chłodzący czy awaria pompy płynu chłodzącego lub wentylatora – mówi pan Piotr, mechanik samochodowy. - Bez tego silnik pracuje niemal bez chłodzenia. Zniszczeniu ulegną pierścienie, tłoki i głowica. Naprawa i części będą bardzo kosztowne.

Upał nie zaszkodzi karoserii. Trzeba jednak pamiętać, aby nie myć samochodu w miejscu silnie nasłonecznionym i gdy karoseria jest silnie nagrzana. Woda zmieszana z brudem i detergentem pozostawi nieestetyczne plamy.

Opony dobrze zniosą upał, o ile nie będziemy parkować w miejscu, gdzie asfalt jest roztopiony. Unikajmy miejsc, gdzie widzimy ślady po oponach w asfalcie. To sygnał, że w tym miejscu asfalt się topił. Gdy stężeje, będzie problem z ruszeniem i łatwo o uszkodzenie opony.

Sprawnie działająca klimatyzacja zapewni nam komfort podróży podczas największych upałów. Przed sezonem musimy ją odgrzybić i napełnić - jeśli jest taka potrzeba. Ustawiona na 20-21 stopni Celsjusza zapewni komfort, ustawianie jej na poziomie 18-19 stopni może przyczynić się do bólu gardła i anginy.

Jeśli już dojdzie do usterki w naszym samochodzie, warto poszukać części zamiennych w internecie. Na www.autoczescionline24.pl znajdziemy części renomowanych firm za rozsądną cenę do niemal wszystkich marek samochodów, między innymi do Opla, VW, Mitsubishi czy Fiata.