Chętnie stosują go w swoich projektach architekci. Ale czym właściwie jest? Jakie powinien spełniać warunki? Jak go wykorzystywać w praktyce i jak kłaść, żeby w pełni wydobyć jego atuty?

Co to jest beton architektoniczny?

Na początek trochę historii. Beton jest znany od bardzo dawna. Używali go już starożytni Rzymianie, którzy wymyślili mieszaninę cementu, wody i kamieni w III wieku przed naszą erą. Wiemy o nim nie tylko z licznych zachowanych budowli, ale też z traktatu rzymskiego architekta Witruwiusza (I w. p.n.e.) „O architekturze ksiąg dziesięć”.

Nowoczesny beton, oparty na cemencie portlandzkim, opatentowano w 1845 r. Od tamtego czasu jest bardzo szeroko wykorzystywany w budownictwie, początkowo wyłącznie jako materiał konstrukcyjny. Jednak już na początku XX wieku architekci i budowniczowie zaczęli tworzyć betonowe konstrukcje, które pozostawały niczym nie pokryte.

Domyślasz się już, czym jest beton architektoniczny, zwany też licowym, fasadowym lub elewacyjnym, a ostatnio także dekoracyjnym. To taki beton, którego powierzchnie są eksponowane w budowli, wpływając na jej wygląd. Oczywiście beton architektoniczny ma takie same parametry wytrzymałościowe, ale są dodatkowe wymagania co do wyglądu jego powierzchni. Pozostaje ona widoczna i są na niej dostrzegalne np. tekstura, kolor, odbicie deskowania czy fugi. To wszystko wpływa na ogólny wygląd budowli i jej charakter. Stosowane są także płyty z betonu architektonicznego jako elementy dekoracyjne. Beton architektoniczny Warszawa.

 

 

Gdzie można zastosować beton architektoniczny

O tym, jaki i jak beton architektoniczny będzie wykorzystany, decyduje zwykle inwestor, architekt i wykonawca. Możliwości jest sporo, bo jest wiele różnych odmian betonu. Doskonale będą wyglądać różnego rodzaju duże elementy konstrukcyjne i schody w budynkach użyteczności publicznej zrobione z betonu architektonicznego. Jednak coraz częściej jest stosowany beton dekoracyjny na ścianie w zwykłych mieszkaniach i domach.

Dekoracyjność betonu uzyskuje się w różny sposób. Najczęściej jest on pozostawiony w naturalnej formie. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie deskowania, wykonanego z drewna czy sklejki z wyraźnymi słojami. Daje to oryginalny efekt odbitej struktury drewna.

Innym sposobem jest zastosowanie koloru. Do wyboru jest naniesienie barwników na powierzchnię, dodanie barwnika do mieszanki, wykorzystanie kolorowego kruszywa czy gotowy kolorowy beton.

Architekci często też planują obróbkę powierzchni betonowej czy stosują formy o interesujących kształtach.

Wszelkiego rodzaju lofty czy nowoczesne budownictwo pozwalają na to, by w pełni wykorzystać beton architektoniczny, salon, kuchnia czy łazienka otrzymują wtedy nowoczesny, atrakcyjny wygląd, szczególnie w połączeniu z elementami dekoracyjnymi w mocnych barwach. Zobacz beton architektoniczny w kuchni.

 

 

Efekty tynku architektonicznego

Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt betonu na ścianie lub jako innych elementów dekoracyjnych, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze, już na etapie projektowania projektant powinien wiedzieć, nie tylko jaki chce uzyskać efekt końcowy, ale także jak go wykonać, tak aby nie przekraczać możliwości finansowych inwestora i wykonawcy. Ważne jest też, aby nadzorował proces budowy, co pozwoli na reakcję na ewentualne problemy.

Po drugie, zwróćmy uwagę na wielkość wylewanych elementów i rozstaw zbrojenia. Im większy element, tym bardziej prawdopodobne mogą być błędy w postaci przebarwień czy wżerów na powierzchni. O ile przy betonie nieeksponowanym nie ma to znaczenia, to dla betonu architektonicznego jest to problem. Istotna jest też konsystencja betonu i rozmiar kruszywa. Innym rozwiązaniem może być beton samozagęszczalny.

Kolejna bardzo ważna sprawa to deskowanie, które decyduje o detalach. W zależności od efektu, jaki ma być uzyskany, można zastosować przeróżne deskowania drewniane, ale też matryce plastikowe, z włókien szklanych lub tzw. deskowanie filtracyjne.

O jakości i wyglądzie powierzchni decyduje też rodzaj użytego środka adhezyjnego, którym pokrywa się deskowanie. Dobiera się go w zależności od stosowanego deskowania.

Nie powinniście też zapominać o tym, że na kolor betonu duży wpływ ma cement. Aby kolor był taki sam, należy używać cementu tego samego typu, najlepiej od jednego dostawcy.

Warto też wspomnieć o prawidłowym układaniu i zagęszczaniu mieszanki oraz odpowiedniej pielęgnacji podczas dojrzewania betonu. Zbyt grube warstwy kładzionego betonu i błędy podczas wibracji powodują zwykle powstanie pęcherzy powietrza, także na powierzchni. Z kolei różne temperatury podczas dojrzewania zaowocują nierówną barwą. Beton architektoniczny na taras.

Beton architektoniczny daje niesamowite możliwości w budownictwie. Możesz je wykorzystać, aby mieć nowoczesne, niepowtarzalne mieszkanie czy siedzibę firmy. Jednak elementy z takiego betonu muszą być dobrze zaprojektowane i wykonane. Jak znaleźć dobrego wykonawcę? Poszukiwania możecie zacząć od wpisania w internetowej wyszukiwarce hasła „beton architektoniczny warszawa” (lub inne miasto, w którym ma być inwestycja). Następnie musicie trochę popytać, żeby się dowiedzieć, czy wykonawca spełni wasze oczekiwania, zarówno co do projektu, budowy, jak i ceny. Potem pozostaje tylko budowa lub remont.