W ten jeden dzień,  ostatni piątek listopada, zaraz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia sklepy stacjonarne przeżywają prawdziwe oblężenie, w związku z olbrzymimi obniżkami cen na wszystkie towary. Z okazji Black Friday mnóstwo osób ma możliwość zaopatrzenia się w tanie prezenty świąteczne dla najbliższych, a dla sklepów stacjonarnych to okazja do pozbycia się zaległych towarów z magazynów. Od niedawna Black Friday przenosi się też do sieci – kupowanie przez Internet jest wszak znacznie wygodniejsze. Dlaczego w Black Friday 2021 powinniśmy uczestniczyć z wykorzystaniem potęgi Internetu?

 

 

Promocje Black Friday – skąd się wzięły?

Zakupowe szaleństwo ogarnia Amerykę pod koniec listopada nieprzypadkowo – Czarny Piątek był dniem, w którym mnóstwo osób podążało do sklepów, by kupić wybrane produkty jako prezent pod choinkę dla najbliższych. W sklepach stacjonarnych z kolei następowała wymiana towarów na nowsze modele, które miały wejść do obrotu w nadchodzącym roku. Wielkie promocje były efektem wyprzedaży zaległych produktów, gdyż sklepy potrzebowały gotówki na zakup nowych modeli. Podczas Black Friday dochodziło do sytuacji, w której każdy wygrywał – sklepy mogły przeznaczyć zdobyte fundusze na uzupełnienie magazynów, a klienci otrzymywali doskonałe produkty w promocyjnej cenie. Dlaczego ten dzień nazywano zatem Black Friday, czyli Czarny Piątek? Czerń kojarzy się z nieszczęściem, a w tamtych czasach bardzo wzmożony ruch na drogach, spowodowany obniżkami doprowadził do wielu wypadków, korków i kradzieży sklepowych. Dziś zakupów dokonujemy poprzez Internet, co jest rozwiązaniem nadzwyczaj wygodnym i bezpiecznym, ale tradycyjna nazwa tego dnia pozostała.

 

Co kupujemy w Czarny Piątek?

Mimo iż w naszym kraju obniżki nie są tak atrakcyjne, jak za oceanem, gdy minie czwarty czwartek listopada mnóstwo osób korzysta z dostępnych promocji i wykorzystuje kody rabatowe. Od lat największym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego kraju cieszy się elektronika, a zwłaszcza sprzęt RTV i AGD, a także odzież i obuwie. Bogate możliwości, jakie dają zakupy online spowodowały, iż nie tylko w piątek zaopatrujemy się w nowe produkty. Powstały nawet nowe określenia, takie jak „black week” czy „black weekend”, określające dni następujące przed i po Święcie Dziękczynienia, w których możemy wykorzystać aktualne promocyjne ceny. Black Friday 2021 przeniósł się już na dobre do ogólnoświatowej sieci, dzięki czemu mamy nie tylko promocyjne ceny, ale także bardzo duży wybór produktów.

 

Black Friday 2021 – jak spędza go Polacy?

W ubiegłym roku z promocji podczas całego black week skorzystało prawie trzy czwarte Polaków i można sądzić, iż również teraz będzie podobnie. Można jednak zauważyć trend dużej ucieczki od stacjonarnych sklepów na rzecz zakupów przez Internet. Przyczyną są olbrzymie kolejki podczas tego dnia, szybkie wykupienie wymarzonych prezentów oraz nie zawsze satysfakcjonujące promocje. Dlatego wielu kupujących decyduje się skorzystać z ofert, znajdujących się w sieci by dokonać zakupów po obniżonych cenach, a także w spokoju przejrzeć aktualne promocje.

 

Cyber Monday – następca Black Friday dla miłośników elektroniki

Odpowiedzią na wzmożony ruch w sklepach podczas Black Friday był Cyber Monday, przypadający w pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku. W tym dniu promocyjny handel przenosi się do sieci, a najwięcej ofert dotyczy elektroniki, prezentowanej w okazyjnych cenach. Przeglądając oferty sprzedaży telewizorów, smartfonów czy sprzętów AGD można zauważyć, iż zastosowano duże obniżki, dzięki czemu można kupić bardzo dobrej jakości sprzęt w niższych cenach. I choć podczas Cyber Monday najlepiej kupić elektronikę i sprzęty AGD, także inne produkty (odzież czy perfumy) są w tym dniu nabywane przez klientów.