Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze zwierzętami, możemy mieć wątpliwości zarówno co do wielu kwestii związanych z wychowaniem, jak i dietą czworonoga. Co jedzą małe kotki? Czy podawanie mruczkowi mleka jest dobrym pomysłem? Poznaj porady od Whiskas®!

Czy kot może pić mleko? Uwaga na mity żywieniowe!

Mleko dla kota jest pierwszym pożywieniem, jakie młode otrzymują zaraz po urodzeniu. Jak wszystkie ssaki, zwierzęta jedzą pokarm produkowany przez gruczoły ich matki. Taka dieta utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie, po tym czasie należy stopniowo przyzwyczajać kocięta do spożywania pokarmów stałych.

Czy kot może pić mleko z kartonu? Nie jest to zalecane, ponieważ krowie mleko nie odpowiada potrzebom żywieniowym kociąt. Ponadto organizmy mruczków, które ukończyły pierwszy miesiąc życia, coraz gorzej radzą sobie z trawieniem laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Dodatkowo takie mleko zawiera kazeinę, białko mleka ciężkostrawne dla kotów. Podawanie takiego napoju może skutkować niepożądanymi reakcjami organizmu, jak biegunki czy bóle brzucha. Z kolei mleko bez laktozy dla kota jest niewskazane, ponieważ zawiera kazeinę. Wszystko to sprawia, że stosowanie w diecie kociąt mleka pochodzącego od samicy innego gatunku jest niewskazane.

Pozostaje pytanie: co dawać małemu kotu do jedzenia, jeśli ma on mniej niż 3 tygodnie i z jakiegoś powodu nie może być karmiony przez matkę? Takie sytuacje zdarzają się  rzadko, jednak gdy już wystąpią, możemy zareagować na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest znalezienie innej karmiącej kotki i tymczasowe dołączenie osieroconego kocięcia do grona jej młodych. Jeżeli taka praktyka jest niemożliwa, należy zastosować alternatywę w postaci syntetycznego zamiennika pokarmu naturalnego. Tym, co może jeść kot przedwcześnie odsadzony od matki, są specjalne preparaty mlekozastępcze. Kupimy je w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych. Ich skład jest podobny do składu mleka kotki, dzięki czemu pokarmy te nie szkodzą zwierzęciu i pomagają mu zdrowo się rozwijać.

Co jedzą małe koty? Najlepsze porady żywieniowe

Wiemy już, co jedzą małe koty przez pierwsze 3–4 tygodnie swojego życia. W tym czasie zazwyczaj znajdują się one w gronie swojego rodzeństwa z miotu i nie są jeszcze przeznaczone do adopcji. Gdy odbieramy wybranego mruczka ze schroniska dla zwierząt lub hodowli, zazwyczaj jest on już przyzwyczajony do spożywania pokarmów stałych. Powstaje więc pytanie, co dawać kotu do jedzenia?

Dietę czworonoga po odsadzeniu go od matki należy oprzeć na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. W przypadku kociąt właściwym wyborem są produkty z linii „junior”, których skład i konsystencja odpowiada potrzebom żywieniowym organizmów znajdujących się w fazie wzrostu. Najważniejsze cechy takiego pokarmu to:

  • optymalna ilość i proporcje składników odżywczych – młode czworonogi potrzebują zwiększonej, w stosunku do osobników dorosłych, ilości białka, które stanowi podstawowy budulec ciała, a także niektórych minerałów (przede wszystkim wapnia i fosforu wspierających mineralizację kości); 
  • optymalna liczba kalorii – aby rosnąć zdrowo, kocięta muszą przyjmować więcej kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż osobniki dorosłe;
  • lekkostrawność – układ pokarmowy młodych jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego ich dieta musi być łatwa do strawienia, w przeciwnym razie występowałoby ryzyko problemów trawiennych i związanych z nimi dolegliwości;
  • forma pożywienia dostosowana do wielkości pyszczka – pokarmy typu „junior” składają się z niewielkich granulek (w przypadku jedzenia suchego) lub mięsistych kawałków (w przypadku jedzenia mokrego). Dzięki temu kocię może bez przeszkód gryźć i połykać kęsy karmy.

Podstawowa wiedza o tym, co je kot, a czego należy w jego diecie unikać, jest niezbędna dla każdego opiekuna mruczącego czworonoga. Prawidłowe żywienie pupila nie tylko umożliwia mu zdrowy rozwój, lecz także pomaga w budowaniu pozytywnych relacji na linii zwierzę – człowiek. Warto pamiętać, że jedzenie jest nie tylko potrzebą, lecz także  przyjemnością. Optymalne żywienie czworonoga zapewnia mu zdrowe i szczęśliwe życie!

Więcej sprawdzonych informacji na temat żywienia kotów znajdziesz na stronie Whiskas: https://www.whiskas.pl/poradnik/zywienie/podstawy-zywienia-kociat