ad

Szczególnie wymagające podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych są kosmyki wyraźnie zniszczone, które często są suche, szorstkie i łamliwe. Jakich substancji odżywczych warto im dostarczać? Jaki szampon do włosów będzie najlepszy, jeśli chcemy naprawić ich uszkodzenia?

 

Co sprawia, że włosy się niszczą?

Nawet jeśli z natury nasze włosy są dość gęste, grube i mocne, w związku z czym nie mamy problemu z ich układaniem, to niestety stan ten może się zmienić na skutek działania różnorodnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o warunkach atmosferycznych, których raczej nie sposób jest całkowicie unikać. Promieniowanie UV, mróz, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, wahania temperatury – wszystkie mocno wpływają na wygląd naszych włosów. Sprawy nie ułatwia fakt, że w zależności od pory roku często przebywamy w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Oprócz tego dużo zależy od tego, w jaki sposób pielęgnujemy oraz stylizujemy nasze włosy. Jeśli często sięgamy po lokówkę, prostownicę lub suszarkę z gorącym nawiewem, a na dodatek nie stosujemy żadnych produktów termoochronnych, to narażamy kosmyki na niszczycielskie działanie bardzo wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia jest także wiązanie włosów w zbyt ciasne kucyki i koki, szczególnie z wykorzystaniem gumek posiadających metalowe elementy. Bardzo szkodliwe jest również używanie nieodpowiednich szczotek, które jedynie szarpią włosy. Dodając do tego nieumiejętną pielęgnację, np. z niewielką ilością odżywienia i ze zbyt silnymi szamponami, szybko może się okazać, że nasza fryzura pozostawia wiele do życzenia. Podobnie w przypadku, gdy często wykonujemy koloryzację.

 

Oczywiście duże znaczenie ma również dieta. Brak podstawowych wartości odżywczych, w tym ważnych witamin i minerałów, powoduje, że osłabieniu ulegają zarówno włosy, jak i skóra i paznokcie. Należy zatem pamiętać o zdrowym odżywianiu i o piciu minimum dwóch litrów wody dziennie.

 

Szampon do włosów zniszczonych – co wybrać?

Chociaż mając na myśli właściwości regenerujące, zdecydowanie częściej sięgamy po odżywki i maski, to również szampon do włosów ma bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy odbudować nadwyrężone kosmyki. Oprócz jego składu równie istotne jest poprawne użytkowanie. Nie należy pokrywać włosów dużą ilością produktu, zamiast tego niewielką porcję dobrze jest najpierw rozcieńczyć wodą. Co bardzo ważne: szamponem myjemy tak naprawdę jedynie skórę głowy, natomiast na całą długość włosów przeciągamy powstającą w ten sposób pianę. Po dokładnym spłukaniu wszystkich kosmetyków nadmiar wody najlepiej odcisnąć w bawełnianą koszulkę. Pocieranie ręcznikiem lub zawijanie w turban jeszcze bardziej naraża włosy na uszkodzenia.

 

Szampon do włosów zniszczonych powinien przede wszystkim posiadać łagodną formułę, która nie będzie podrażniała skóry głowy, a jednocześnie sprawnie usunie sebum i inne zanieczyszczenia. Do składników, jakich należy poszukiwać, należą:

  • olejki roślinne, np. kokosowy, z awokado, masło shea;

  • lipidy;

  • ceramidy;

  • proteiny (np. proteiny jedwabiu i keratyna);

  • silikon – ten jedynie sporadycznie, ponieważ w nadmiarze może szkodzić;

  • aloes, glicerynę, mocznik i inne substancje nawilżające.

 

Zadaniem szamponu do włosów zniszczonych jest nie tylko naprawa mikrouszkodzeń w ich strukturze, ale również zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto sprawdzić, czy produkt posiada np. właściwości chroniące przed działaniem słońca.

 

Jak jeszcze dbać o zniszczone włosy?

Unikać czynników wymienionych wcześniej. Warto ograniczyć stylizację na gorąco, a w razie jej konieczności używać kosmetyków termoochronnych. Nie wykonujmy ciasnych upięć, a jednocześnie pamiętajmy o tym, by związywać włosy na czas snu, np. w luźny warkocz – w ten sposób nie będą się one ocierać o pościel i dodatkowo uszkadzać. Jeśli jest taka możliwość, na jakiś czas zrezygnujmy z koloryzacji bądź też rozważmy wykonanie jej przy użyciu łagodniejszych preparatów.