To od nas w dużej mierze zależy to, jak będzie. Aby móc cieszyć się urlopem i pełną swobodą przemieszczania się i zwiedzania, co umożliwia własne auto, koniecznie należy zadbać o kilka istotnych elementów, takich jak: stan samochodu, jego wyposażenie, a także sposób podróżowania.

Niemalże 70 procent Polaków deklaruje wyjazd na wakacje samochodem. Nic w tym dziwnego, cenimy sobie swobodę, którą daje własny środek transportu. Przymykając przy tym oko na inne, nieco mniej przyjemne strony podróżowania swoim autem.

Nie zmienia to faktu, że w takiej sytuacji musimy jednak być przygotowani finansowo nie tylko na konieczność systematycznego tankowania, co w przypadku kilku krajów UE może nas kosztować nieco drożej, niż w Polsce. Ale także w zaopatrzenie samochodu w konieczne płyny eksploatacyjne, które mogą się w trakcie jazdy zużywać, czyli np. płyn do spryskiwaczy czy płyn do chłodnicy, a czasami również olej silnikowy w przypadku starszych modeli samochodów.

O co musimy jeszcze zadbać, kiedy planujemy podróż wakacyjną własnym autem?

Przegląd techniczny auta i ważne dokumenty

Podstawą bezpiecznej podróży jest stan techniczny samochodu, który powinien być idealny. Jeśli wybieramy się w dalszą drogę, warto skorzystać z fachowej diagnostyki i odwiedzić warsztat samochodowy, gdzie mechanik sprawdzi stan techniczny auta, w taki sam sposób, jak na jego corocznym przeglądzie. Dzięki temu zyskamy pewność, że zawieszenie, hamulce, wszystkie światła i poziom płynów są w odpowiednim stanie, umożliwiającym bezpieczną jazdę.

Nie zapominajmy również o skontrolowaniu stanu akumulatora, który podczas rodzinnej podróży będzie dodatkowo obciążony poprzez podłączone do gniazdka urządzenia, takie jak nawigacja, radio CB czy telefony albo laptopy.

Zadbać należy również o opony samochodowe. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na stan bieżnika, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, a najlepiej, aby była większa niż 3 mm. Ważne jest także odpowiednie ciśnienie w oponach, które ustalane jest indywidualnie dla marki i rodzaju samochodu.

Przydatny, zwłaszcza ze względu na komfort jazdy, jest także przegląd i nabicie klimatyzacji. Przyda się ona szczególnie wtedy, gdy wybieramy się do gorących krajów leżących na południu.

Oprócz tego musimy zabrać ze sobą ważne dokumenty, takie jak:

  •        prawo jazdy,
  •        przegląd techniczny pojazdu,
  •        ubezpieczenie OC,
  •        dowód osobisty – niezbędny w przypadku wyjazdu do krajów UE,
  •        paszport – jeśli wyjeżdżamy do krajów spoza UE.

Warto przy tym zadbać o turystyczne ubezpieczenie zdrowotne pozwalające nam na bezpieczne podróżowanie po innych krajach, a także dodatkowy pakiet Assistance w ubezpieczeniu samochodowym, który może być przydatny w przypadku awarii pojazdu. Na ten przypadek nie zaszkodzi też mieć zapas gotówki, albo wiedzieć, gdzie szybko uzyskać potrzebne wsparcie finansowe, jak na przykład skorzystać z takiego serwisu, jaki nam może zaoszczędzić dużo czasu i nerwów.

Apteczka, gaśnica, zapasowe koło i co jeszcze?

Oprócz przeglądu technicznego i dokumentów, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach niezbędne jest również dodatkowe wyposażenie samochodu, które obejmuje: apteczkę samochodową (w Polsce nie jest obowiązkowa), trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe oraz gaśnicę samochodową. W niektórych krajach istnieje również obowiązek posiadania lewarka, opony zapasowej, liny holowniczej czy nawet zapasowego zestawu żarówek oraz bezpieczników.

I chociaż Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym zakazuje miejscowej policji karania kierowców z innych krajów mandatem w przypadku posiadania wyposażenia zgodnego z tym, jakie obowiązuje w kraju kierowcy, to jednak warto zabrać ze sobą wszystkie wymagane elementy dodatkowego wyposażenia. Ma to po prostu sens i zwiększa bezpieczeństwo podróży oraz możliwość w miarę łatwego poradzenia sobie z wieloma nieprzewidzianymi i nagłymi sytuacjami, jakie często zdarzają się w trakcie drogi.

Zasady wygodnego podróżowania autem

Co do samych zasad wygodnego i bezpiecznego podróżowania samochodem, to jeszcze przed wyruszeniem w drogę warto wcześniej prześledzić planowaną trasę i wybrać punkty postojowe. W epoce nawigacji GPS, gdy praktycznie w każdym telefonie mamy zestaw aktualnych map samochodowych, nie jest to trudne. Warto jednak zabrać ze sobą również zwyczajny atlas samochodowy, tak na wszelki wypadek.

Oprócz tego pamiętajmy o robieniu częstych przerw w trakcie dłuższych tras. Odpoczynek, posiłek i odpowiednie nawodnienie organizmu pozwolą nam bez większych problemów pokonać nawet bardzo duże odległości.

Pamiętajmy również o tym, że nasze podejście także ma tutaj zasadnicze znaczenie. Traktując podróż do celu jako element urlopu i przygodę, nie tylko zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i napięcia w oczekiwaniu na dotarcie do miejsca przeznaczenia, ale pozwolimy sobie na przedłużenie wakacyjnego odpoczynku o czas spędzony za kółkiem. Jakby nie było, wybieramy z reguły samochód na wakacyjne wyjazdy dlatego, ponieważ chcemy, aby było nam wygodnie i przyjemnie. Dlatego nie psujmy sobie tego niepotrzebnym stresem i nerwami.