Co możemy zrobić, aby zatrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Włosy mają swój własny cykl życia

To, że włosy nam wypadają, jest zupełnie normalne. Po prostu mają one własny cykl życia, a jedną z jego faz jest właśnie wypadanie włosów. Inne fazy tego cyklu to: wzrost, inwoulcja i spoczynek. Pierwszą fazą jest wzrost włosa, który może trwać od 3 do 6 lat! Zwykle w tej fazie znajduje się do 85 proc. włosów na naszej głowie. Kolejna faza, czyli inwolucja trwa około 2 tygodni i dotyczy do 1 proc. włosów. W następnej fazie, czyli na etapie spoczynku znajduje się 10–20 proc. naszych włosów i trwa ona 2–4 miesięcy. A zatem pozostała część włosów będzie w fazie wypadania, aby zrobić miejsce na nowe włosy, które wyrosną z cebulek. Szacuje się, że dziennie może nam wypadać 60–100 włosów i nie musi to budzić naszych obaw.

Kiedy powiemy, że włosy wypadają nam w nadmiernej ilości?

Jeśli zauważymy jednak, że nasze włosy rozsiane są po całej podłodze, ponieważ swobodnie na nią spadają, możemy mieć powody do obaw. Może być też tak, że po myciu włosów zostanie nam w ręce ilość odpowiadająca grubemu pasemku. I co wtedy? Warto się zastanowić, jakie mamy włosy, co ile je myjemy i czy na pewno wypadają w zbyt dużej ilości.

Na przykład mając tłuste włosy, dopiero po umyciu ich oczyszczającym szamponem, gdy oczyścimy skalp i włosy, zobaczymy, ile włosów nam wypada w rzeczywistości. Sebum przytrzymuje w miejscu włosy, które mają wypaść, dlatego może nam się wydawać, że mając tłuste włosy, są one bardziej skłonne do wypadania. Dlatego to, ile włosów nam wypada, możemy ocenić dopiero po ich umyciu. W wypadku włosów suchych będą one spadać regularnie i możemy nawet nie zauważyć, że dzisiaj wypadło nam aż 60 pojedynczych włosów.

Kiedy możemy mieć powody do obaw? Gdy włosy straciły gęstość, są widocznie przerzedzone, a nawet mogły pojawić się pojedyncze luki. Także gdy na grzebieniu czy szczotce zostaje więcej włosów, niż obserwowaliśmy to do tej pory. Również po myciu na wannie czy w kabinie prysznicowej może zostać sporo włosów. Jeśli nie zdarzało się to przedtem, musimy znaleźć przyczynę.

Co zrobić, aby włosy mniej wypadały?

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele. Może to być zaburzenie hormonalne, osłabienie organizmu chorobą lub po niej, ale też zła dieta. Warto pomocy poszukać u specjalisty, aby zdiagnozować problem. Oczywiście można też pomóc sobie samodzielnie. 

Choćby wspomagając swoje ciało zdrowszą dietą. Dostarczanie kwasów omega-3, żelaza, cynku, potasu i witamin, zwłaszcza: A, B, C i E, sprawi, że całe ciało będzie w lepszej kondycji, a co za tym idzie, również skóra głowy i cebulki włosów.

Druga kwestia to pielęgnacja zewnętrzna. Można kupić szampony, wcierki, serum czy peelingi do skalpu, które go oczyszczają, ale i nawilżają. A także mają szereg składników, które pobudzą wzrost włosa czy wyregulują ilość wydzielanego sebum, aby włosy się nie przetłuszczały. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki przyniosą efekt tylko wtedy, gdy będziemy ich używać regularnie.