Dlaczego warto zdecydować się na przemyślaną i funkcjonującą zgodnie z potrzebami mieszkańców danego gospodarstwa domowego instalacją, zapewniającą stały obieg ciepłej wody? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.

Czym jest cyrkulacja ciepłej wody w domach jednorodzinnych?

Instalacja zapewniająca cyrkulację ciepłej wody w domach jednorodzinnych zapewnia ciągły jej obieg - utrzymanie stałego ciśnienia oraz temperatury, od miejsca podgrzewania do miejsc poboru wody, które znajdują się dalej od kotłowni – bateria prysznicowa, kuchenna czy bateria umywalkowa. Nawet przy równoczesnym poborze przez kilku użytkowników. Składa się ona z przewodu, który doprowadza ciepłą wodę do wszystkich, bądź prawie wszystkich punkty poboru. Od ostatniego takiego punktu prowadzony jest przewód dodatkowy – zwany „powrotem cyrkulacji”, który zazwyczaj jest dość cienki, ciepła woda wraca nim do podgrzewacza.

Do krążenia wody niezbędna jest pompa obiegowa, dzięki której ciepła woda trafia do punktów poboru, niemal natychmiast po odkręceniu kurka. Czas oczekiwania uzależniony jest wyłącznie od długości przewodu, który łączy dany punkt z pętlą cyrkulacyjną – prysznicem, baterią kuchenną lub umywalkową.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej?

Instalacja zapewniająca stały obieg ciepłej wody zapewnia wiele korzyści, z których najczęściej wskazywane są:

  • ogromny komfort - dzięki instalacji ciepła woda płynie w kranie zaraz po jego otwarciu, skrócenie czasu oczekiwania sprawia, że nie trzeba myć rąk lub płukać w pojedynczych naczyń w chłodnej wodzie,
  • mniejsze rachunki – cyrkulacja ciepłej wody pozwala na zmniejszenie rachunków za wodę – dla przykładu, średni roczny koszt za niepotrzebne puszczanie wody do kanalizacji z baterii umywalkowej (przy rurze o średnicy 12 mm i odległości od zasobnika równiej 15 m) wynosi nieco ponad 13 zł,
  • brak marnotrawstwa wody – na pojawienie się ciepłej wody w kranie trzeba czasem poczekać, aż spłynie zimna woda, która przez dłuższy czas znajdowała się w rurach, trwa to nawet kilkadziesiąt sekund, zastosowanie rury cyrkulacyjnej zapewnia mniejsze zużycie wody, a także mniejszą ilość ścieków, jakie odprowadzane są do kanalizacji.

Mając na uwadze oszczędzanie zarówno wody, jak i pieniędzy warto przyjrzeć się dokładniej codziennym nawykom i przyzwyczajeniom domowników. Nierzadko proste działania – takie jak zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy zmniejszenie strumienia wody podczas brania prysznica, także zapewnić mogą realne oszczędności.

Jak zapewnić najwyższą sprawność pompy obiegowej wykorzystywanej w cyrkulacji ciepłej wody?

Niezbędne do cyrkulacji ciepłej wody pompy obiegowe wyposażone są w silniki, które pozwalają na płynną regulację prędkości obrotów. Taka regulacja oferuje możliwość dostosowywania wydajności pompy do bieżącego zapotrzebowania. Ułatwia to także modyfikowanie jej mocy, dzięki czemu może ona pracować na poziomie odpowiadającym najwyższej sprawności urządzenia. Aby jednak wszystko pracowało bezawaryjnie, niezbędny jest regularny jej serwis. Warto w tym przypadku zdecydować się na usługi specjalistów np. serwis pomp Grundfos, który realizuje kompleksowe usługi serwisowe różnorodnych systemów pompowych.

W naszych gospodarstwach domowych z ciepłej wody korzystamy w wielu różnych celach. Dużym ułatwieniem jest, gdy pojawia się ona w kranie od razu po odkręceniu kurka. Można to osiągnąć dzięki instalacji zapewniającej cyrkulację ciepłej wody, która wykorzystuje działanie pompy obiegowej. Chcąc z niej skorzystać, warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą - granimex.com.pl, która pomoże dobrać odpowiednie parametry. Takie rozwiązanie zapewnia komfort użytkowania, pozwala także na zmniejszenie rachunków za wodę oraz eliminuje straty wody, zapobiegając jej marnotrawstwu.