A producenci zaspokajają te potrzeby. Coraz bardziej świadomie podchodzimy do wyboru kosmetyków. Czytamy etykiety i wybieramy te, które nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników czy parabenów. Kosmetyki naturalne zdają się spełniać wszystkie te warunki. A czy jest coś, czego moglibyśmy o nich nie wiedzieć?

Z jakich surowców powstają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne wytwarzane są z roślin i minerałów. Ich produkcja zasadza się na naturalnym pozyskiwaniu olejów, ekstraktów oraz wyciągów roślinnych. Co to oznacza? Że składniki kosmetyków naturalnych nie są wytwarzane w sposób mechaniczny. Mogą być uzyskiwane metodami enzymatycznymi, mikrobiologicznymi lub w trakcie procesów takich jak: tłoczenie, suszenie czy ekstrakcja. Co więcej, przywiązuje się wagę, aby rośliny pochodziły z naturalnych upraw!

W skład kosmetyków naturalnych nie wchodzą syntetyki! Nie znajdziemy w nich sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych, parabenów.

Aby mieć pewność, że kosmetyk rzeczywiście jest naturalny, na opakowaniach szukajmy certyfikatów potwierdzających ich autentyczność.

Kosmetyki naturalne zawierają substancje konserwujące

Aby kosmetyk miał odpowiednią trwałość, konieczne jest zastosowanie substancji konserwujących. Nie można zatem powiedzieć, że kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów. Ważne jest jednak to, że są konserwanty bardzo łagodne i również często naturalne. Takim konserwantem może być np. witamina E, która jest w stanie znacznie wydłużyć trwałość produktu.

Kosmetyki naturalne mogą uczulać

Tak, to prawda! To, że kosmetyk jest wytworzony z naturalnych składników nie oznacza, że nie będzie uczulał. W naturze obecnych jest wiele alergenów. Mogą uczulać cytrusy, orzechy i wiele innych. A to przecież również produkty natury! Dlatego, jeśli chcecie mieć pewność, że kosmetyk został przebadany pod kątem wywoływania reakcji alergicznych, szukajcie takich, które będą hypoalergiczne.

Kosmetyki naturalne nie zawsze odpowiadają wszystkim typom skóry

To tak jak z każdym innym produktem do pielęgnacji: co cera, to wymagania – nie każdej wszystko odpowiada. Kosmetyki naturalne mają różne właściwości – w zależności od składu. Nie każdej osobie ze skłonnością do trądziku będzie odpowiadała naturalna pielęgnacja antytrądzikowa. Ważne jest, żeby dobierać kosmetyki pod kątem potrzeb skóry – a te będą bardzo indywidualne.