Jeśli nie wiecie, czym jest astygmatyzm i czy da się go wyleczyć, to z całą pewnością powinniście czytać dalej ten artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Czym jest astygmatyzm?

Jak już wspomnieliśmy, większość z nas ma astygmatyzm, ale jest to astygmatyzm, z którym nasz mózg jest sobie w stanie doskonale poradzić. Czym jednak jest ta wada i skąd właściwie się bierze? Już odpowiadamy na to pytanie. Astygmatyzm to wada wzroku, która polega na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. W przypadku idealnym rogówka powinna być kulą lub przynajmniej swym kształtem do kuli się zbliżyć. U osób z astygmatyzmem jest ona spłaszczona i może przypominać piłkę do rugby. Skutkuje to tym, że oko nie jest w stanie w prawidłowy sposób ogniskować promieni słonecznych i nasze widzenie jest nieostre.

Bardzo często osoby z astygmatyzmem mają problem z ostrym widzeniem na przykład rysunku krzyżyka. Mogą one widzieć ostro tylko jedno z jego ramion. Taki astygmatyzm nazywany jest regularnym i koryguje się go okularami z soczewkami cylindrycznymi.

Astygmatyzm zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi wadami wzroku jak krótkowzroczność czy nadwzroczność. Należy jeszcze dodać, że w przypadku astygmatyzmu dochodzi do zniekształcenia obiektów, które znajdują się blisko, jak i daleko.

Skąd bierze się astygmatyzm?

Bardzo często przyczyna astygmatyzmu leży w naszych genach, a dokładniej w zakodowanym w nich nieregularnym kształcie rogówki. Ta wada może wraz z wiekiem się pogłębiać. Może być on również spowodowany mechanicznymi uszkodzeniami rogówki. Powstają wtedy blizny, które zniekształcają promienie słoneczne. Również niektóre choroby, jak na przykład stożek rogówki, mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Astygmatyzm nie jest prosty do zdiagnozowania w domowych warunkach, ponieważ bardzo często występuje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybranie się do optyka lub okulisty, który wykona niezbędne badania. Na wizytę można się oczywiście w wygodny sposób umówić za pomocą strony LekarzeBezKolejki.pl.

Jakie więc badania należy przeprowadzić, by zdiagnozować astygmatyzm? Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest keratoskop. To urządzenie o bardzo prostej budowie. Na białym krążku znajdują się czarne okręgi. Gdy pacjent spogląda na keratoskop, lekarz może obserwować i ocenić kształt odbić tych kręgów na rogówce.

Bardziej nowoczesna odmiana tego rozwiązania opiera się na nagrywaniu rogówki. Nagrany w ten sposób obraz analizowany jest przez komputer.

Kiedy już astygmatyzm zostanie u nas stwierdzony, przechodzi się do badania za pomocą oftalometru Jawala. To urządzenie służy do pomiaru krzywizny oka rogówki w dwóch przekrojach. Można w ten sposób określić stopień oraz oś astygmatyzmu. Warto dodać, że badania te nie są w żadnym stopniu inwazyjne ani bolesne.

Jeśli chcecie przeprowadzić test w domu, który pozwolić Wam wstępnie określić, czy cierpicie na astygmatyzm, to możecie wykonać bardzo prosty. Wystarczy, że spojrzycie na rysunek z liniami, które rozchodzą się promieniście z jednego punktu. W przypadku niezborności, bo tak również bywa nazywany astygmatyzm, może zauważyć że niektóre z linii mogą być rozmyte, zakrzywione, a także ciemniejsze lub jaśniejsze.

Jak można leczyć astygmatyzm?

Najczęstszą metodą leczenia astygmatyzmu jest jego korekcja poprzez soczewki cylindryczne w okularach lub stosowane odpowiednich soczewek kontaktowych. Znane są również metody chirurgiczne i laserowe, które mogą rozwiązać ten problem na stałe.

Klasyczne metody chirurgiczne uznawane są obecnie za przestarzałe. Były one stosowane przede wszystkim w latach 70. Wykonywano wtedy kilka głębokich nacięć na rogówce wokół źrenicy, co skutkowało zmianą siły ogniskowania promieni świetlnych.

W przypadku współczesnych metod laserowych możemy wymienić dwa rozwiązania: PRK I LASIK. Również służą one do zmiany krzywizny rogówki oka.

W przypadku metody LASIK laser wykorzystywany jest w miejscu keratomilozy. Jest to technika dwuetapowa, podczas której modelowana jest powierzchnia rogówki w taki sposób, by światło mogła się właściwie ogniskować na siatkówce

Metoda PRK – w tym przypadku laserem modelowana jest centralnej powierzchni rogówki, by uzyskać ostatecznie prawidłowe ogniskowanie.

Czy astygmatyzm może być uciążliwy?

Astygmatyzm jest uciążliwy, a może być również niebezpieczny. Utrudnia on bowiem podstawowe czynności i uniemożliwia prowadzenie pojazdów – oczywiście, jeśli nie jest skorygowany. Jeśli nie będziemy stosować odpowiednich soczewek lub nie poddamy się operacji, to możemy odczuwać bóle głowy, zmęczenie, a także niechęć do nauki. Astygmatyzm może być również przyczyną zapalenia spojówek.