Bardzo często w poradnikach dotyczących doboru chusty do noszenia dziecka można spotkać się ze wskazówkami, aby wybierać tylko te o splocie skośno-krzyżowym.
Splot skośno-krzyżowy jest typowym splotem chustowym. Jest on również nazywany krzyżykowym. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą wytrzymałością, dobrym dopasowaniem zarówno do maluszka, jak i do rodzica, ponieważ rozciąga się delikatnie po obu skosach, przez co też poprawia rozkład ciężaru i zwiększa komfort.
Oprócz chust o splocie skośno-krzyżowym w sprzedaży znajdują się również te o innych splotach, na przykład diagonalnym, żakardowym, skośnym czy prostym. Niektóre są cieńsze, inne grubsze, mogą być miękkie lub bardziej sztywne. Gdy jednak planujesz nosić dziecko w chuście często, wtedy warto zdecydować się właśnie na model o splocie skośno-krzyżowym.
Chusty dla dzieci w każdym wieku
Oprócz wysokiej wytrzymałości oraz elastyczności po skosach, chusty o splocie skośno-krzyżowym wyróżniają się bardzo dobrą odpornością nawet przy cięższych dzieciach. Przykładowo chusta elastyczna nie jest polecana dla dzieci starszych, ponieważ może nadmiernie się rozciągać.
Zasadniczo aż do około 10-13 kilogramów dziecko może być noszone w praktycznie każdej chuście, przy czym lepiej rezygnować z tych cieńszych, które mogą wrzynać się niekomfortowo w skórę. Dobrej jakości chusta do noszenia dzieci, która została wykonana w omawianym splocie, jest w stanie wytrzymać ciężar nawet kilkaset kilogramów, dlatego też w przypadku dzieci cięższych jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, aby wybrać wtedy dłuższą chustę i owinąć ją wokół siebie kilka razy – wtedy nie ma prawa rozwiązać się pod wpływem ciężaru dziecka.
Dlatego też jeżeli szukasz chusty uniwersalnej, która będzie mogła zapewnić tobie oraz dziecku komfort i bezpieczeństwo, ta o splocie skośno-krzyżowym jest bardzo dobrym zakupem, niemniej jednak trzeba poświęcić nieco czasu, aby nauczyć się ją wiązać. Dlatego dla początkujących polecane są modele elastyczne – gdy jednak poznasz techniki wiązania, warto przesiąść się na skośno-krzyżową.
Komentarze do artykułu: Jaka chusta do noszenia dziecka?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy