Bardzo łatwo ulec takiej narracji i znajdować potencjalne korelacje jako potwierdzenie tej tezy. Jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna - i o wiele bardziej skomplikowana.

Czy mocny dolar wpływa na giełdy?

Odpowiadając krótko - nie. Dane historyczne pokazują nam bowiem jasno, że zdarzały się zarówno okresy, kiedy dolar był bardzo mocny i giełda dynamicznie rosła, okresy, w których mocny dolar towarzyszył słabnącym danym z giełd, jak również czas, kiedy słaby dolar szedł w parze ze spadkami na giełdach oraz współistnienie słabnącego dolara i drożejących indeksów. Żadnego z czterech scenariuszy na podstawie danych historycznych nie można uznać za dominujący. 

Przez ostatnie dwa lata opowiadano nam o rzekomym masowym dodruku USD, który miałby trafiać na parkiet, sztucznie napędzając wzrosty wycen amerykańskich (i nie tylko) walorów. Równocześnie spadał tzw. indeks dolara, co miałoby potwierdzać, że amerykańskiej waluty jest na rynku za dużo i że w obfitości trafia na giełdy. Aktualnie mamy do czynienia z odwróceniem tej sytuacji - dolar coraz wyraźniej się umacnia - i to pomimo braku zmian w polityce monetarnej! Sentyment rynku bazuje głównie na zapowiedziach dotyczących ograniczenia skupu aktywów, tzw. taperingu oraz prawdopodobnego cyklu podwyżek stóp procentowych na skutek rosnącej inflacji. Widać zatem, że to nie sama polityka monetarna Banku Centralnego ile sam sentyment i zapowiedzi nadchodzących zmian potrafią mieć decydujący wpływ na kursy walut. Podobnie jest w przypadku rynku akcji - umacniający się "zielony" nie wpływa jak na razie na indeksy, które dynamicznie pną się w górę. 

Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Bez obaw - najprawdopodobniej przez jeszcze kilka miesięcy światowe indeksy będą znajdowały się w fazie wzrostowej, dając uczestnikom rynku szanse na bardzo dobre zwroty. Jeśli więc chciałbyś wykorzystać ten czas, inwestując nie tylko na GPW, ale również w inne giełdy na świecie, to jeszcze masz na to czas - np. wykorzystując oferowane przez Saxo Bank produkty finansowe. 

Przed rozpoczęciem inwestycji pamiętaj jednak o przeprowadzeniu dobrej analizy i nieuleganiu emocjom oraz powszechnie dominującej narracji. Polityka Banków Centralnych, rzekomy dodruk czy niskie stopy procentowe nie są jedynym faktorem wpływającym na indeksy. Ewentualne zmiany nie będą więc miały takiego wpływu, jaki się im przypisuje.