Blisko pięć godzin trwał finałowy pojedynek US Open między Rafaelem Nadalem, a Daniiłem Miedwiediewem. Po wyrównanej walce rewelacyjny młody Rosjanin uległ mistrzowi, a ten do swojej kolekcji dopisał dziewiętnasty triumf na wielkoszlemowym turnieju. Oznacza to, że tylko jedna wygrana dzieli go od rekordu Rogera Federera. Forma Hiszpana pozwala sądzić, że powtórzy – lub nawet poprawi – wynik Szwajcara, jednak coraz częściej docierają do nas też pogłoski o możliwym zakończeniu jego kariery. Co więcej, nie są one całkiem nieuzasadnione.

Kryzys Nadala w 2015

Pierwsze doniesienia o możliwym odłożeniu rakiety pojawiły się w 2015. Brały się przede wszystkim ze specyficznego stylu gry Nadala, który na korcie daje z siebie wszystko, narażając się na kontuzje i mocno nadwyrężając siły pod koniec sezonu. Oliwy do ognia dolał sam tenisista, udzielając El Pais wywiadu, w którym szczerze opowiedział o swoich problemach z motywacją, lękach i krytyce, jaka spadła na niego po wyjątkowo nieudanym sezonie.

Koniec szczycie formy?

Od tamtej rozmowy minęły jednak cztery lata, w ciągu których Nadal zdążył trzykrotnie wygrać French Open oraz dwa razy zatriumfować w Melbourne i w Nowym Jorku. Mimo tego nie gasną plotki o możliwym zakończeniu jego kariery, choć szczególnie po ostatnim zwycięstwie mało prawdopodobne wydaje się, by Hiszpan przeszedł na sportową emeryturę wraz z zakończeniem tego sezonu. Sam Nadal jeszcze pod koniec ubiegłego roku deklarował, że zamierza wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – nawet, jeśli miałoby to wiązać się z kolejnymi kontuzjami. A tych jest sporo i, jak mówi jego wuj oraz trener Toni Nadal, znacznie utrudniają mu one treningi.

Co mówią bukmacherzy?

W szybkie zakończenie kariery Nadala powątpiewają też bukmacherzy. Według analityków firmy Fortuna ten rok jest wprawdzie najbardziej prawdopodobną opcją. Kurs nie jest jednak zbyt wysoki, co każe sądzić, że specjaliści nie wierzą w to, iż Hiszpan w najbliższym czasie odłoży rakietę. Tym bardziej, że już niedługo rozpoczyna się przecież sezon olimpijski.