Jednym z elementów, który pojawia się w życiu każdego rodzica, jest artystyczna i odkrywcza dusza naszych pociech, czyli chęć samodzielnego doboru stroju i ubierania się. Co warto robić w sytuacji, gdy dziecko chce samo, a Wy spieszycie się do przedszkola? Jak zapanować nad powstałym chaosem, nie robiąc przy tym przykrości dziecku? Przeczytaj nasz artykuł.

1. Nie krytykuj dziecka

Gdy dziecko upiera się przy swoim, a czas nieubłagalnie mija, nasze nerwy sięgają kresu wytrzymałości. Nie warto jednak rozładowywać emocji na niewinnym dziecku, które nie chce przecież robić nic wbrew Tobie. Gdy nasza pociecha upiera się, że dziś włoży wiązane buty do przedszkola, zamiast tenisówek, nie krytykujmy go. Pozwólmy dzieciom czasem na odrobinę luzu, ponieważ od butów nasz świat się nie zawali.

Jeśli dziecko uparło się na te buty, które wymagają więcej poświęcenia - pomóżmy mu. Nie używajmy słów “daj, zrobię to szybciej”, „robisz to za wolno”, tylko zaproponujmy „czy chcesz, żebym Ci pokazała, jak robić to łatwiej?”, albo „wiążesz te buty naprawdę świetnie, czy mogę Ci pomóc?”. Dziecko musi czuć Twoje wsparcie.

2. Pozwól rozwijać dziecku swoją samodzielność

Gdy pozwalasz dziecku na samodzielne wybieranie ubrań, czy zakładanie ich, tym samym pozwalasz rozwijać mu swoją samodzielność. Jest to niezwykle ważna cecha, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Małe dzieci, będąc na etapie odkrywczym, badają granice i testują cierpliwość. Pozwalając na samodzielne zdobywanie coraz to lepszych i nowych umiejętności, przyczyniamy się nie tylko do rozwoju samodzielności naszego dziecka, ale także do nabywania nowych cech niezależności od innej osoby. Jeśli pozwolimy dziecku na tę samodzielność, umożliwiamy mu kształtowanie własnej tożsamości.

3. Zamiast zabraniać, proponuj zmiany

Gdy pozwalasz dziecku na odrobinę samodzielności, ale niestety jego wybór nie jest adekwatny do pogody, czy pory roku, staraj się proponować zmiany. Jeśli nie rozkazujemy dziecku i nie narzucamy własnego zdania, tylko pokazujemy inne możliwości wyboru, dziecko chętniej na nie przystanie. Jeśli brakuje Ci inspiracji na dobór odpowiednich ubrań dla dzieci, zapraszamy na naszego bloga z poradami na temat odzieży dla dzieci.

4. Pozwól na odrobinę szaleństwa

Zabraniając dziecku, tej odrobiny szaleństwa, jakim jest założenie niepasujących do siebie ubrań, mamy obawy, że ktoś będzie postrzegał nas jako dziwaków. Lęk przed oceną społeczeństwa sprawia, że nie jest łatwo nam pozwalać dzieciom na samodzielne decydowanie o sobie. Nic bardziej mylnego! Nasze obawy nie mają z tym nic wspólnego. Nie wszystko to, co wybierają, czy robią nasze dzieci, jest odzwierciedleniem nas samych. Nasze wyobrażenia odnośnie ubioru są podyktowane pewnymi odgórnie narzuconymi zasadami. Do dziś, osoba, które ubiera się na jaskrawe kolory, czy posiada akcesoria wyróżniające się spośród tłumu, jest odbierana za inną. Czas na zmianę własnego podejścia, pójścia na odstępstwa, wprowadzenia do własnego życia trochę szaleństwa. Ile łatwiej by się każdemu żyło, gdyby patrzył tylko na swoje szczęście, a nie opinię innych?

5. Rozwój poznawczy

Pozwalanie dziecku na samodzielne ubieranie się, jest ważne nie tylko ze względu na budowanie przez dziecko potrzeby bycia ważnym, lecz także doskonali koncentrację, precyzję i ćwiczy cierpliwość. To bardzo ważne cechy w życiu nie tylko dziecka, lecz każdego z nas. Wybierając odpowiednio dobrane dla dziecka ubranka, które nie będą sprawiały trudności podczas zakładania, ani powodowały dyskomfortu, dajemy dziecku jeszcze większe możliwości samorozwoju. W tym celu możemy wybrać ubrania dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dla nastolatków, dostępne na sklepie olalaKids z odzieżą dziecięcą.