Nie lada wyzwaniem jest przebicie się wśród tego gąszczu kandydatów i zwrócenie uwagi pracodawcy właśnie na swoją aplikację. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się z tłumu jest stworzenie kreatywnego CV.

Kreatywne CV zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Ze względu na mocne utarcie się tradycyjnej formy tego dokumentu, rośnie liczba osób, które decydują się na mniej konwencjonalne środki i tworzą czasem naprawdę wymyślne projekty. Jednak czy zawsze warto zdecydować się na takie posunięcie?

Kiedy kreatywne CV może pomóc?

Niestety, dostarczenie kreatywnego życiorysu może czasem szkodzić naszej kandydaturze. W Polsce nadal są branże i zawody, które konsekwentnie stawiają na tradycyjny wzór CV. Stworzenie oryginalnego i unikalnego projektu naszej historii zawodowej może więc sprawić, że potencjalny pracodawca odrzuci naszą osobę już na starcie. Z pewnością kreatywne CV pomoże tym, którzy szukają pracy w zawodach wymagających pewnego polotu i finezji. Wszelkiego rodzaju graficy komputerowi, specjaliści od marketingu i PR-u powinni spróbować wyjść poza standardowe ramy i zaskoczyć rekrutującego swoją pomysłowością.

Kreatywne czyli jakie?

Można zdecydować się na różne warianty. Te najbardziej skrajne znają takie przypadki, jak CV w formie krótkiego materiału filmowego lub specjalnego T-shirtu. Mniej wyrachowane będzie jednak poszperanie w możliwościach standardowego programu do edycji tekstu. Zmiana czcionki na nieco bardziej oryginalną, wykorzystanie różnych kolorów i układów tekstu sprawią, że CV przestanie wyglądać jak kolejny wzór ściągnięty z internetu. Jeśli jednak nieobce są nam różne zdolności graficzne, to warto stworzyć CV w formie, jakiej nie spodziewa się pracodawca. Modne ostatnimi czasy są np. wstawki w postaci infografik.

A co jeśli nie mam talentu graficznego?

Istnieje możliwość skorzystania z darmowych wzorów i szablonów kreatywnych CV. Swą formą przypominają swego rodzaju połączenie nowoczesnego życiorysu z tym konwencjonalnym, znanym nam ze szkoły. Liczba szablonów jest na tyle duża, że można wybrać coś naprawdę godnego zainteresowania. Pamiętać jednak należy, że pobrane z internetu CV nigdy nie będzie tak unikalne, jak własny projekt.