Z perspektywy klienta najważniejszą różnicą jest cel, na który można przeznaczyć gotówkę – w przypadku pożyczki jest on dowolny, dlatego daje Ci ona znacznie więcej możliwości. Które zobowiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję!

Dla kogo pożyczka hipoteczna?

 

Pożyczka hipoteczna doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują zastrzyku gotówki, ale chcą przeznaczyć ją na cele inne niż zakup nieruchomości. W porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego zazwyczaj wyróżnia się ona korzystniejszym oprocentowaniem i dłuższym okresem spłaty. Pożyczkę hipoteczną zabezpieczasz swoją nieruchomością, np. mieszkaniem. Wysokość uzyskanych środków może wynieść nawet 70 procent wartości lokalu. Jak już wspomnieliśmy, otrzymane finanse możesz przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, ubieganie się o pożyczkę zwykle wiąże się z nieco krótszą drogą, niż załatwianie formalności związanych z kredytem.

 

Zasady kredytu hipotecznego

 

W przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, kredyt hipoteczny udzielany jest na konkretny cel. Może być to np. zakup, remont lub wykończenie nieruchomości. Wypłacana kwota jest zazwyczaj wysoka, a jej spłatę rozkłada się na okres od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Choć uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga dopełnienia szeregu formalności, to od lat jest on jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu nieruchomości.

 

Zabezpieczenie w kredycie i pożyczce hipotecznej

 

Na czym polega zabezpieczenie w powyższych zobowiązaniach? Zarówno w kredycie, jak i w pożyczce hipotecznej bank wpisuje hipotekę do księgi wieczystej nieruchomości. Umożliwia mu to odzyskanie pieniędzy w sytuacji braku spłaty zobowiązania. Co istotne, kredyt i pożyczkę hipoteczną łączy fakt, że ich wysokość ograniczona jest wartością zabezpieczającej nieruchomości.

 

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

 

Kredyt hipoteczny będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli szukasz finansowania na zakup nieruchomości. Jeżeli potrzebujesz środków na wakacje lub sprzęt RTV czy AGD, postaw na pożyczkę hipoteczną. Jak załatwić poszczególne źródła finansowania? Z pewnością warto zacząć od porównania kilku dostępnych ofert. Nieco uwagi będą wymagały również niezbędne formalności. Jeśli nie chcesz zagłębiać się w szczegóły świata finansów, w uzyskaniu pożyczki lub kredytu pomogą Ci specjaliści NOTUS Finanse!