Od innej prasy należącej do tej samej kategorii, czyli prasy korbowej różni się konstrukcją – najistotniejszą różnicą między nimi jest zastosowanie skokowej regulacji suwaka i pneumatycznego lub hydraulicznego wyrzutnika. Prasa mimośrodowa jest niezwykle skuteczna przy kształtowaniu metalu poprzez formowanie, gięcie i dziurkowanie materiału. Prasowaniem mimośrodowym nazywamy natomiast technologię wykorzystująca maszynę do dociskania obrabianego przedmiotu do pożądanego kształtu, dzięki różnej liczbie uderzeń. Tego typu maszyna może wykonywać kilka różnych operacji jednocześnie, dzięki czemu jest zarówno praktyczna, jak i niezwykle ekonomiczna. Prasy mimośrodowe są prasami z regulowanym suwem tłoka, z ramą w kształcie „C” i są przeznaczone do przycinania na gorąco zadziorów odkuwek matrycowych, a także do wykrawania, gięcia lub innych operacji w tłoczniach, w szczególności przy obróbce taśm z blachy lub metalu.

Prasa mimośrodowa działa poprzez tzw. mechanizm mimośrodowy, który polega na przekształceniu ruchu kołowego w ruch liniowy. Inaczej mówiąc, w prasie mimośrodowej siła uderzeń pochodzi z silnika, który krąży, a tym samym wytwarza moc uderzenia w metal narzędziem.

 

Ważne zalety prasy mimośrodowej

Niewątpliwą zaletą pras mimośrodowych jest jej bardzo szeroki zakres zastosowań. Wiele różnych narzędzi może być użytych do wykonania dużej liczby takich operacji na metalu, jak np.:

– formowanie,

– gięcie,

– nitowanie,

 – dziurkowanie.

Zaletą jest również tani serwis i niewielka awaryjność prasy mimośrodowej – przeglądy okresowe przebiegają szybko i sprawnie, a awarie maszyn należą do rzadkości.

Gdzie prasy mimośrodowe znajdują zastosowanie?

  • fabryki

  • zakłady produkcyjne

  • warsztaty

  • narzędziownie

Wyróżniamy prasy mimośrodowe ramowe i wysięgowe.

Prasy ramowe charakteryzują się dociskanym jednym lub wieloma suwakami korbowodowymi. Natomiast prasy wysięgowe charakteryzują się wolnym dostępem do stołu z trzech stron. Stoły mogą być stałe i stanowić jedność z korpusem lub być regulowane. Gabaryty pras zależne są od wielkości suwaka.