Dzieci zazwyczaj przestrzegają tej reguły, jednak dorośli bardzo często zapominają o podstawowych zabiegach, które pomagają zachować piękny uśmiech na lata. Dlaczego warto dbać o zęby każdego dnia?

Zapobieganie próchnicy

Większość z nas stara się dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć nagłych ataków bólu zęba. Rzeczywiście, nieusuwanie resztek pożywienia z jamy ustnej powoduje, że zaczynają gromadzić się w niej bakterie. Te zaś odpowiedzialne są za rozwój próchnicy, która objawia się właśnie bólem zęba. Nieleczona próchnica może doprowadzić nawet do utraty zęba. Jej zapobieganie jest zaś bardzo proste - wystarczy tylko myć zęby dwa razy dziennie, a jeśli mamy taką możliwość, to nawet i po każdym posiłku. Potrzebujemy do tego jedynie dobrej jakości szczoteczki oraz pasty do zębów. Stomatolodzy polecają pasty, które pomagają dbać nie tylko o szkliwo, ale również o dziąsła. Dobrym wyborem będą szczoteczki soniczne. Wiele osób wybiera również szczoteczki elektryczne, które znajdziemy w licznych rekomendacjach stomatologów. Dobrą praktyką jest również usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni między zębowych za pomocą nici dentystycznej lub irygatora.

Piękny uśmiech na lata

Próchnica może rozwijać się bez żadnych, konkretnych objawów. Najczęściej pierwszym z nich jest ból zęba, który skłania nas do wizyty u stomatologa. Niemniej jednak próchnica doszczętnie niszczy nasze zęby - pojawiają się na nich nieestetyczne, czarne plamki. Możemy wypełnić je za pomocą plomby, lecz w rzeczywistości trudno dopasować jej barwę do naturalnego koloru naszych zębów. Problematyczne jest wypełnienie zwłaszcza przednich zębów. Tymczasem każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym i co najważniejsze, białym uśmiechu. Niewielu z nas posiada naturalnie białe zęby, dlatego też bardzo często decydujemy się na zabieg ich wybielania. Warto pamiętać, że zaniedbane, chore zęby nie mogą zostać poddane wybielaniu. Może ono bowiem spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Zdrowe zęby, zdrowe ciało

Powszechnie panuje przekonanie, że chore zęby mogą powodować również choroby innych układów w organizmie, w tym na przykład układu krążenia. Jest w tym sporo prawdy, bowiem bakterie powodujące próchnicę mają zdolność do rozprzestrzeniania się po naszych organizmie. W najgorszym przypadku mogą one doprowadzić nawet do sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia. Dlatego też starajmy się dbać o zęby każdego dnia, natomiast stomatologa odwiedzajmy przynajmniej dwa razy w roku. 

Źródło: csk-med.pl