Niektórzy decydują się na znalezienie auta na własną rękę, inni udają się do komisu lub dealera samochodowego. Czy warto kupować używany samochód?

Dlaczego warto kupować używane auta?

W zależności od wybranej marki na zakup samochodu używanego należy przeznaczyć co najmniej kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Ważne, aby znaleźć model, który będzie w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym. Każdy przyszły nabywca chce, by auto było sprawne i zapewniało bezpieczną eksploatację. W przypadku pojazdów używanych jest to szczególnie istotne.

Zastanawiasz się nad kupnem używanego samochodu? Przeczytaj koniecznie artykuł: 

Zakup używanego samochodu – praktyczne porady i ważne wskazówki (sprawdź >>)

  • Samochody używane są zdecydowanie tańsze niż nowe modele. Większość pojazdów w pierwszych latach eksploatacji traci najwięcej na swej wartości. Zadbany „kilkulatek” jest więc dużo tańszym rozwiązaniem niż nowy samochód wprost z salonu.
  • Jazda próbna – możliwość udania się na jazdę próbną dokładnie tym modelem, który chcemy kupić.
  • Brak skomplikowanych formalności – wystarczy podpisać umowę kupna-sprzedaży, zatroszczyć się o komplet dokumentów, m.in. kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz przerejestrować zakupiony samochód na siebie.
  • Duży wybór – na portalach aukcyjnych jest bardzo dużo ogłoszeń dotyczących sprzedaży używanych samochodów.
  • Zamiana – jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu w komisie samochodowym, często możemy pozostawić swoje stare auto w tzw. rozliczeniu.

Samochód używany – od osoby prywatnej czy z komisu?

Podczas zakupu samochodu używanego często pojawia się pytanie – kupić auto od osoby prywatnej czy komisu?

W przypadku osoby prywatnej samochody zazwyczaj są w lepszym stanie technicznym niż auta w komisie. Dodatkowo duża część z nich została kupiona i serwisowana w polskich salonach. To umożliwia m.in. sprawdzenie historii wypadkowej samochodu oraz listy przeprowadzonych napraw. Osoby prywatne są również bardziej otwarte na negocjacje cen niż właściciele komisów samochodowych. Zakup od właściciela prywatnego może wiązać się jednak z pewnymi ograniczeniami czy uniedogodnieniami. Zdarza się, że samochód znajduje nawet kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Poza tym zazwyczaj możemy obejrzeć jedynie jeden pojazd.

W przypadku komisów samochodowych w jednym miejscu znajduje się wiele różnych aut. Duży wybór modeli oraz roczników sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy to, czego szukamy. Niektóre komisy oferują m.in. dodatkowo płatne ubezpieczenie kosztów napraw w ciągu 6 lub 12 miesięcy. Istnieje jednak większe prawdopodobieństwo, że samochód z komisu będzie miał jakieś usterki. Większość aut w komisach pochodzi z importu, co może również wzbudzać wątpliwości co do faktycznej wysokości przebiegu.

Jeżeli brakuje nam pieniędzy na wymarzony samochód, możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas np. koszt zakupu samochodu można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.