Dobry sen to podstawa naszego zdrowego funkcjonowania. Jeśli masz problemy z zaśnięciem lub budzisz się przemęczony - mimo ośmiogodzinnego wypoczynku w łóżku - to znak, że najprawdopodobniej musisz zmieniać materac do spania. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, by wybrać produkt, który będzie odpowiednio dopasowany do twoich potrzeb i oczekiwań.

Zastanów się, w jakiej pozycji najczęściej sypiasz

To wbrew pozorom bardzo istotny czynnik, w dużym stopniu rzutujący na dobór odpowiedniego materaca do spania. W praktyce chodzi tutaj o to, żeby materac dobrze dopasowywał się do kształtu naszego ciała. Jeśli przez większą część snu leżymy na boku, dobrym wyborem będzie materac lateksowy, kieszeniowy, bądź piankowy. Ważne, by materac cechował się wysoką elastyczną, dzięki której będzie dopasowywał się do ułożenia ramion i bioder, a zarazem utrzyma kręgosłup w linii prostej. Nieco inne rozwiązania sprawdzają się, gdy przeważnie zasypiamy na wznak lub na brzuchu. W tym wypadku, koniecznie musimy zwrócić uwagę na ułożenie kręgosłupa, zwłaszcza w rejonie lędźwi – z jednej strony nie powinien być za bardzo wygięty, z drugiej zaś nie może zbyt mocno przylegać do powierzchni materaca.

Odpowiednia długości i twardość materaca

Twardsze modele materaców sprawdzają się w kontekście pozycji snu na wznak oraz na brzuchu. W praktyce jednak, wbrew pozorom idealny materac wcale nie musi, a wręcz nie powinien być twardy. Kluczowy jest nie stopień jego twardości, lecz zdolność do dopasowywania się do kształtu naszego ciała. Jeżeli wybierzemy produkt zbyt twardy, nasze mięśnie będą w trakcie snu nadmiernie napięte, przez co pojawią się problemy z krążeniem krwi czy bólem karku. Oczywiście nie możemy również przesadzać w drugą stronę – spanie na zbyt miękkim materacu spowoduje nadmierne wyginanie się kręgosłupa i szyi. Jeśli chodzi natomiast o długość materaca, to powinna być ona większa co najmniej o 15-20 centymetrów niż nasz wzrost.

Wybierz materac wysokiej jakości

By móc cieszyć się dobrym i spokojnym snem, należy zainwestować w łóżko z wysokiej jakości materacem - bogaty wybór modeli spełniających te kryteria można znaleźć na: https://berkehome.pl/kategoria/materace. To dobre rozwiązanie również z tego względu, że łóżka kupujemy z myślą o długim użytkowaniu – co najmniej przez kilka, a najczęściej kilkanaście lat. Pamiętajmy jednak, by zwrócić również uwagę na niemniej istotne sprężyny. Przede wszystkim powinny mieć one odpowiednią grubość, najlepiej minimum 2,2 mm, a także być wyposażone w odpowiednio dużą liczbę zwojów. Jeśli chodzi o te ostatnie, to obowiązuje oczywiście zasada: im więcej tym lepiej. Dopilnujmy również, by sprężyny posiadały certyfikat ISO 9001. Dzięki temu mamy gwarancję, że kupujemy faktycznie dobry gatunkowo produkt.