Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć, by skorzystać z rządowego wsparcia.

„Czyste Powietrze” to program prowadzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem akcji jest walka ze smogiem. Tworzą go szkodliwe substancje, które przedostają się do powietrza w wyniku ogrzewania domów za pomocą przestarzałych pieców i opału niskiej jakości. Program „Czyste Powietrze” przewiduje dotację dla osób, które zdecydują się zainwestować w nowoczesne, przyjazne środowisku rozwiązania. Przyznawane środki można wykorzystać na zakup i montaż pieców oraz instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizację budynków, uszczelnienie okien. Dopłaty z programu można wykorzystać na zakup pieca na pellet – paliwo to zalicza się do przyjaznych dla środowiska. Dofinansowanie obejmuje kotły na pellet drzewny z automatycznym podajnikiem paliwa, spełniające określone w przepisach wymogi dotyczące poziomu emisyjności cząstek stałych.

Dofinansowane do pieca na pellet – kto może skorzystać?

O dofinansowanie zakupu piecu na pellet mogą ubiegać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także właściciele lokali, które znajdują się w domach jednorodzinnych. Program uwzględnia tylko istniejące już budynki z pozwoleniem na użytkowanie. To znaczy, że nie można wystąpić o dofinansowanie, jeżeli dom jest jeszcze w trakcie budowy. 

Wysokość dotacji na piec na pellet uzależniona jest od wysokości zarobków osoby ubiegającej się o dofinansowanie. Podstawowe dofinansowanie przysługuje wnioskodawcom, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Z podwyższonego poziomu dofinansowania mogą skorzystać wieloosobowe gospodarstwa, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka nie przekracza kwoty 1564 zł (2189 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Na jaką dotację możesz liczyć?

Wysokość dofinansowania do kotła na pellet drzewny:

  • Podstawowy poziom dofinansowania – do 30% poniesionych kosztów (maksymalna kwota dotacji: 6000 zł).

  • Podwyższony poziom dofinansowania – do 60% poniesionych kosztów (maksymalna kwota dotacji: 12000 zł).

Wysokość dofinansowania do kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie:

  • Podstawowy poziom dofinansowania – do 45% poniesionych kosztów (maksymalna kwota dotacji: 9000 zł).

  • Podwyższony poziom dofinansowania – do 60% poniesionych kosztów (maksymalna kwota dotacji: 12000 zł).

Więcej o dotacjach na wymianę pieca przeczytasz w poradniku na stronie https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/dofinansowanie-do-wymiany-pieca-na-ekogroszek-i-nie-tylko. Znajdziesz tam m.in. szczegóły dotyczące procedury składania wniosków.