Problem drugiego podbródka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie zawsze jest on też związany z otyłością czy upływającym wiekiem. Podwójny podbródek niekoniecznie jest też skutkiem upływających lat. Istotne i pocieszające jest też to, że nie jesteśmy na ten problem skazani już na zawsze. Istnieje parę możliwości, które sprawią, że nasz problem podwójnego podbródka po prostu zniknie.

Drugi podbródek – przyczyny

Warto zacząć od przyczyn, które powodują, że pojawia się drugi podbródek. Jedną z nich są osłabione mięśnie szyi. Może to wynikać na przykład z nieprawidłowej podstawy sylwetki na co dzień. Podwójny podbródek może też być efektem nagromadzenia się tkanki tłuszczowej poniżej linii żuchwy. Jeśli chodzi o upływający czas, a konkretnie o włókna kolagenowe, które z czasem zanikają w skórze, to taki stan rzeczy również wpływa na pojawienie się podwójnego podbródka. Jeszcze inną kwestią jest na przykład cofnięta żuchwa, która także przyczynia się do powstania tego mankamentu. Taki czy inny układ żuchwy może też być po prostu wynikiem genetyki, czyli dziedziczenia po przodkach.  

 

Jak zlikwidować drugi podbródek 

Ratunkiem mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, które przyczyniają się do poprawy napięcia skóry i jej elastyczności. Takie ujędrnienie zniweluje nasz drugi podbródek, gdy jest on efektem właśnie słabych mięśni szyi. Ćwiczenia warto też wykonywać profilaktycznie. Wtedy to istnieją duże szanse, że drugi podbródek się u nas nie pojawi. Skuteczne w ramach profilaktyki mogą też być masaże od dołu do góry szyi. W zlikwidowaniu drugiego podbródka bardzo skuteczna jest liposukcja. Czyli odsysanie tłuszczu poniżej linii żuchwy. Zabieg jest najczęściej robiony w znieczuleniu miejscowym  (takie zabiegi mogą się też odbywać w znieczuleniu ogólnym). Nowoczesna liposukcja laserowa to zabieg bezpieczny i bardzo efektywny. Do pozbycia się nadmiaru tłuszczu z podbródka służy także lipoliza. Przy zabiegu wykorzystuje się sprzęt, który rozpuszcza tkankę tłuszczową nagromadzoną w jednym miejscu. Aby usunąć drugi podbródek, kliniki medycyny estetycznej polecają też zabieg endodermologii. To szybka i nowoczesna metoda, która sprawi, że zniknie tkanka tłuszczowa, a skóra zostanie ujędrniona. 

Problem drugiego podbródka dzięki między innymi medycynie estetycznej może zostać zlikwidowany w szybki sposób – potem ważna jest też profilaktyka, aby ten mankament już nigdy więcej do nas nie powrócił.