Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba inwestorów świadomych swojej odpowiedzialności za środowisko oraz dbających o to, aby ich inwestycje były maksymalnie ekologiczne. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych budynków powstających zgodnie z technologią smart building, a więc inteligentnym budownictwem.

Ekologiczna nowoczesność

Smart technologia jest stosunkowo nowa w polskiej architekturze budownictwie, ale święci swoje triumfy przede wszystkim w dużych miastach i aglomeracjach, gdzie ma coraz szersze i coraz bardziej oczywiste zastosowanie. Widać ją najlepiej na przykładzie wszelkich systemów komunikacyjnych – tablic na przystankach, elektronicznych rozkładów jazdy, tablic w autobusach, tramwajach czy w warszawskim metrze. Nic więc dziwnego, że wraz z rosnącym zasięgiem zastosowania inteligentnych technologii coraz częściej sięgają po nią również budowlani inwestorzy i deweloperzy. Tym bardziej, że przynosi ona korzyść nie tylko pod względem ekologicznym, ale również zyski finansowe i wizerunkowe dla firmy, która postanowiła wdrażać ją w swoich działaniach. Współcześnie budowa ekologicznych budynków opartych na smart buildingu jest już nie tylko modna, ale przede wszystkim korzystna materialnie: budynki tego typu są samowystarczalne i energooszczędne, a przy tym często uniezależnione od miejskich sieci grzewczych, kanalizacyjnych lub elektrycznych.

Zielony znaczy inteligentny

I chociaż z pozoru ekologiczność budynków – czy to mieszkalnych, czy to przemysłowych, firmowych albo instytucjonalnych – nie wydaje się w żaden sposób związana z popularnym inteligentnym budownictwem, to bez wątpienia pozostaje jego ważną częścią. Zielone budynki korzystają dokładnie z tych samych założeń, które przygarnęła i rozwinęła technologia smart: ekologiczne i odnawialne źródła energii, redukcja emisji spalin i gazów, wykorzystanie wewnętrznych obiegów rekuperacyjnych czy efektywne zarządzanie energią. To właśnie ta ostatnia ma największe znaczenie w technologii smart building, ponieważ najbardziej wpływa na kwestie ekologiczne. Co więcej, zarządzanie takimi budynkami jest mocno uproszczone – większością zajmują się inteligentne systemy komputerowe, które między innymi same regulują temperaturę w danym pomieszczeniu, włączają lub wyłączają światło albo nawet pomagają oszczędzać wodę i prąd, gdy nieopacznie pozostawimy je włączone na dłuższy czas.

Inteligentne budownictwo? Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj na blogu eksperta