Nie da się ukryć, że to ogromny wydatek, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by ze swojego domu być naprawdę zadowolonym nie tylko na początku, ale też przez resztę życia.

Jednym z bardzo ważnych czynników jest lokalizacja przyszłego domu. Nawet jeżeli w pewnym momencie poszukiwań chcemy iść na ustępstwa ("w końcu samochód dowiezie nas wszędzie"), to potem półgodzinne podróże po zakupy spożywcze mogą stać się dla nas bardzo uciążliwe. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy szuka się działki? Gdzie jej szukać, by nie spędzić długich miesięcy na znalezieniu idealnego kawałka ziemi, na którym postawi się swój wymarzony dom. Szkoda na to czasu, biorąc pod uwagę to ile trwa budowa domu.

Poszukiwania działki pod budowę domu

Poszukiwania działki pod budowę domu trwają czasami długie miesiące. W końcu każdemu zależy na tym, by osiedlić się w miejscu, które jest nie tylko pięknie położone, ale też w pobliżu znajduje się cała niezbędna infrastruktura. Bo chociaż to brzmi bardzo romantycznie, że swój przyszły dom wybuduje się gdzieś na zboczach pagórków w Bieszczadach, podstawowe pytania brzmią: czy uda się tam podciągnąć gaz, jak będzie wyglądał dojazd zimą, czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy albo sklep?

 

dom w lesie

 

Jednym słowem, jeżeli ktoś szuka miejsca totalnie odosobnionego, w którym będzie mógł żyć jak w samotni, może zdecydować się na kawałek ziemi gdzieś w pobliżu lasu. Jeżeli jednak chciałby zwykłych udogodnień, takich jak bliskość sklepu, dobra droga dojazdowa, możliwość podciągnięcia gazu z rurociągu, albo dobry zasięg sieci telefonii komórkowej i Internetu, powinien zdecydować się na działkę bliżej już wcześniej powstałych osiedli. Tam bowiem znajduje się ta infrastruktura, a zatem nie napotka się na zbyt wiele trudności wtedy, gdy te wszystkie rzeczy będzie chciało się podciągnąć i zainstalować we własnym domu.

Jak możesz - omijaj pośrednika!

Działki pod budowę domu warto szukać w różnego rodzaju podmiejskich miejscowościach, bo to właśnie tam mieszkają ludzie, którzy są właścicielami działek budowlanych albo rolniczych, które chcieliby spieniężyć. Warto zatem wybrać się właśnie do takich atrakcyjnych dla nas miejscowości, a tam dosłownie rozpytywać mieszkańców o to, czy ktoś w okolicy nie planuje sprzedaży działki. Dzięki temu, zakupu udałoby się dokonać bez drogiego pośrednika, na przykład agencji nieruchomości, która często pośredniczy w takich transakcjach. Jak wiadomo, w trakcie przeprowadzania inwestycji liczą się każde pieniądze. Każdy wie, ile kosztuje budowa domu.

 

posrednik

 

W ten sposób żadna ze stron, czyli sprzedający oraz kupujący, nie musieliby płacić dodatkowej prowizji, która czasami wynosi nawet kilka lub kilkanaście tysięcy zł (wszystko zależy od metrażu działki i jej ostatecznej ceny). A zatem trochę inicjatywy własnej w tym temacie naprawdę się opłaca. W takich niedużych i kameralnych miejscowościach można również zostawić własne ogłoszenie z informacją, że szuka się działki w tej okolicy. Być może na takie ogłoszenia odpowie ktoś, kto działkę chce sprzedać.

Lokalne gazety oraz strony internetowe

Internet to niezgłębione źródło wiedzy i informacji, przyda się zatem również wtedy, gdy poszukuje się działki pod budowę domu. Na portalach internetowych ludzie zostawiają ogłoszenia, poza tym czasami ukazują się one również w lokalnych gazetach. Informacje można również szukać w urzędach gmin, czasami prowadzone są tam przetargi i można bardzo tanio kupić działkę. Trzeba zatem korzystać z różnych źródeł informacji, nawet jeżeli wydaje się, że jest tam bardzo mało ofert i nic ciekawego nie uda się wybrać.

 

klucze

 

Działkę zawsze warto jest pojechać zobaczyć na własne oczy. Czasami kogoś przekonuje to, jakie miałby widok przez okno w przyszłej kuchni czy sypialni. Poza tym warto odwiedzić również agencje nieruchomości. To właśnie tam właściciele działek zostawiają namiary, można pooglądać zdjęcia parceli lub nieruchomości, które już stoją na danej działce. Sporo osób decyduje się bowiem na wykorzystanie już istniejących budynków, adaptuje je do swoich potrzeb, przebudowuje, co czasami jest bardzo korzystne pod kątem finansowym.

Reasumując, jest wiele sposobów na to, by znaleźć atrakcyjny kawałek ziemi pod swój przyszły dom. By poszukiwania nie trwały wieczność, ważne jest, by korzystać z różnych źródeł informacji. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody budowlanej - koniecznie sprawdź, jak wygląda budowa domu krok po kroku.