Jak i kiedy podawać hydroksyzynę psu, aby złagodzić jego zdenerwowanie?

Jeśli jesteś dumnym właścicielem psa, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że psy, podobnie jak ludzie, odczuwają wiele różnych emocji. Strach, zdenerwowanie i dezorientacja to stany, które przydarzyć się mogą każdemu, w tym także twojemu czworonożnemu towarzyszowi. Problem polega jednak na tym, że o ile ludzie są zdolni do opanowywania negatywnych emocji na wiele różnych sposobów, o tyle psy trudno jest uspokoić inaczej niż za pomocą środków farmakologicznych. Hydroksyzyna dla psa jest bezpiecznym lekiem, który pomaga zapanować nad przykrymi objawami stresu.

Kiedy można podawać psu hydroksyzynę?

Noc sylwestrowa, która dla wielu jest czasem szampańskiej zabawy, dla psów może być najgorszym dniem w ich życiu. Nie bez powodu przecież to właśnie na przełomie starego i nowego roku trwa najwięcej poszukiwań psów, które zdezorientowane hukiem i hałasem, jaki towarzyszy pokazowi sztucznych ogni, uciekają w popłochu, aby znaleźć dla siebie schronienie. Oczywiście, nie każdy pies reaguje w ten sposób. Są i takie, na których huk wystrzału nie robi żadnego większego wrażenia. Niemniej jednak zdecydowana większość psów wykazuje strach lęk przed tak głośnymi dźwiękami. Twój pies reaguje podobnie? Możesz mu podać hydroksyzynę.

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Czym tak właściwie jest hydroksyzyna? Hydroksyzyna jest bardzo popularnym lekiem uspokajającym, który przynosi ulgę już nawet po kilka minutach od jego zażycia. Stosowana jest zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Występuje w dwóch postaciach – tabletki oraz syropu. Jeśli więc twój pies reaguje wyjątkowo nerwowo, nie tylko podczas pokazu sztucznych ogni, ale na przykład w czasie dalekiej podróży w nieznane mu dotąd miejsce, możesz mu ulżyć, podając odpowiednią dawkę hydroksyzyny. 

Jak podawać hydroksyzynę dla psa?

Hydroksyzyna jest powszechnie używanym lekiem o działaniu uspokajającym, który z powodzeniem można stosować zarówno u ludzi, jak u zwierząt. Występuje ona w postaci tabletki lub syropu, a jej dawkowanie i sposób podania uzależniony jest od kilku czynników. O ile hydroksyzynę u psów stosuje się głównie jako środek, który ma pomóc im w opanowaniu napadów lęku, o tyle lek ten z powodzeniem pełni także rolę substancji przeciwhistaminowej, czyli uśmierzającej reakcje alergiczne w postaci wysypki skórnej. A zatem atak paniki i  wystąpienie wybroczyn na skórze – to sytuacje, w których możesz podać swojemu psu hydroksyzynę.

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/lhasa-apso

Jeśli chodzi o dawkowanie i sposób podania – w Internecie aż roi się od niczym nie popartych rad osób, które pretendują do miana samozwańczych ekspertów od farmakologii. Pamiętaj, że hydroksyzyna, jak każdy lek może wywoływać skutki uboczne, a nieodpowiednio dostosowana dawka może stanowić ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia twojego pupila. Jeśli więc podejmujesz decyzję o zastosowania hydroksyzyny u swojego psa, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, który określi bezpieczną dawkę dla twojego pupila. Oczywiście w sytuacji jeśli posiadasz ten lek w domu. W innym przypadku i tam będziesz musiał udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza weterynarii – pomimo swojej dużej popularności, hydroksyzyna w dalszym ciągu jest lekiem dostępnym jedynie na receptę.

Czy hydroksyzyna dla psa jest bezpieczna?

Kiedy widzisz reklamę jakiegokolwiek leku lub wyrobu medycznego, słyszysz informację, że „każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać twojemu życiu lub zdrowiu”, prawda? Tak samo niewłaściwie stosowana hydroksyzyna może zagrażać życiu i zdrowiu twojego psa. Pamiętam, że tego typu leki są środkami doraźnymi, które powinno się podawać psu jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli twój pies cierpi na zaburzenia lękowe, a poziom jego stresu jest wysoki przez niemal cały czas, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie rozważenie podjęcia terapii z behawiorystą, który pomoże ci ustalić gdzie leży przyczyna lęków twojego psa i jak powinieneś pracować ze swoim pupilem, aby był on szczęśliwym i wolnym od stresu zwierzęciem.