Sprawdź, jak dbać o kompost!

 

  1. Proces kompostowania a wilgoć i poziom tlenu

  2. Kilka wskazówek, jak dbać o kompost

 

Kompostownik to doskonały nawóz organiczny, który pozwala wykorzystać naturalne odpady pochodzące z gospodarstwa domowego w sposób efektywny. Aby zapewnić właściwy stosunek węgla do azotu, należy jednak zwrócić uwagę na mieszanie odpadów roślinnych z domowymi, a proces kompostowania przeprowadzać w odpowiednim pojemniku z tworzywa sztucznego lub pojemniku drewnianym.

 

Proces kompostowania a wilgoć i poziom tlenu

 

Gotowy kompost wyróżnia się zapachem, barwą i strukturą. Pachnie jak leśna ściółka lub świeżo zaorana ziemia, ma jednolitą strukturę i kolor ciemnobrunatny. Co więcej, odpowiednio przygotowany kompost nie brudzi rąk. Aby uzyskać taki efekt, trzeba pamiętać o wybraniu właściwej lokalizacji na plastikowy lub drewniany kompostownik oraz zachowaniu właściwej wilgotności i natlenowania odpadów.

 

Dojrzewanie kompostu wymaga utrzymania właściwego poziomu tlenu i wilgoci. Poziom wody łatwo sprawdzić - wystarczy wziąć w rękę garść kompostu i ścisnąć. Jeżeli nawóz zbije się w kulkę, poziom wilgotności jest właściwy. Natomiast jeśli będzie sypki, trzeba podnieść wilgotność, a jeśli ścieka z niego woda, zmniejszyć poziom zawilgocenia. Pielęgnacja kompostu wymaga również jego regularnego przerzucania. Dzięki temu do każdej warstwy odpadów dociera tlen, który jest niezbędny do przeprowadzenia procesów rozkładu. Czas dojrzewania kompostu zależy od rodzaju resztek roślin i odpadów organicznych, a także od tego, czy kompostownik ma optymalną temperaturę. Miejsce na kompostownik drewniany powinno być osłonięte od wiatru i zacienione, a zimą odpowiednio zabezpieczone, np. sianem, liśćmi lub słomą. Gotowe kompostowniki można kupić w sklepie eGarden.

 

Kilka wskazówek, jak dbać o kompost

 

Kompost należy regularnie przerzucać, najlepiej co dwa miesiące. Warto pamiętać, aby nie wrzucać do kompostownika chorych roślin, skórek owoców cytrusowych, popiołu z węgla, kości lub resztek zadrukowanego papieru. Na kompost nadają się wyłącznie resztki roślinne oraz odpady organiczne. Wartościowy kompost dojrzewa zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy - po tym czasie składniki odżywcze nawozu są na optymalnym do użytku poziomie. Dobrze jest regularnie sprawdzać stan kompostu, aby w razie potrzeby szybko zareagować i wprowadzić niezbędne zmiany.